كيت تشخيص ويروس بيماري تب برفكي در كشور طراحي و ساخته شد

۱۳۸۸/۰۶/۱۲ - ۱۰:۱۳ - کد خبر: 17137
كيت تشخيص ويروس بيماري تب برفكي در كشور طراحي و ساخته شد
مهندس حسين يوسفيان ساروي، مديرعامل شركت تحقيقاتي سازنده اين كيت در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به منحصر به فرد بودن اين محصول در خاورميانه، افزود: کيت توليد شده با وجود کيفيت مشابه با نمونه هاي خارجي از قيمت مناسب تري برخوردار بوده و دانش فني آن بومي و منطبق با استانداردهاي روز دنيااست.

وي افزود: اين نخستين کيت RT-PCR توليد شده در داخل کشور مي باشد که حاصل همکاري مشترک پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک و زيست فن آوري و شرکت زيست فن آوران نجم مي باشد.

يوسفيان ساروي خاطرنشان كرد: تمام مواد RT-PCR به صورت ليوفليزه و آماده ارائه شده است و کاربر فقط بايد RNA استخراج شده از نمونه و حلال را به لوله PCR افزوده و آن را در دستگاه قرار دهد؛ لذا علاوه بر سادگي و سرعت در عمل، از ايجاد تفاوت در آزمايش بين نمونه ها و تفاوت نتايج در آزمايشگاه هاي مختلف پرهيز مي شود.

وي تصريح كرد: آزمايش RT-PCR بصورت يک مرحله اي انجام مي شود، لذا علاوه بر سرعت کار و کاهش عمليات آزمايشگاهي، احتمال آلودگي نمونه ها حتي زماني که تعداد زيادي نمونه به طور همزمان آزمايش مي شوند، بسيار کاهش مي يابد.

وي گفت: حساسيت کيت بسيار زياد است و مقادير بسيار کم ويروس در نمونه قابل تشخيص مي باشد.اختصاصيت کيت 100 درصد است و به هيچ عنوان با ويروس‌هاي ديگر واکنش متقاطع نمي دهد. زمان انجام آزمايش و دسترسي به نتايج هم بسيار سريع بوده و از ابتداي دريافت نمونه تا اعلام نتيجه کمتر از چهار ساعت طول خواهد کشيد.

يوسفيان ساروي در خصوص بيماري تب برفكي تصريح كرد: اين بيماري كه در بيشتر نقاط دنيا شايع مي باشد، براي دام‌ها بسيار خطرناك مي باشد، به حدي كه كميسيون اروپا به منظور جلوگيري از سرايت آن به اروپا محدوديت‌هاي زيادي را در زمينه واردات دام اعمال كرده و البته وزارت جهاد كشاورزي نيز برنامه هاي واكسيناسيون دام‌ها را دنبال مي‌كند. بهترين روش شناسايي بيماري، تست دام‌هاي مشكوك با استفاده از روش‌هاي مختلف از جمله روش به کار برده شده در اين کيت مي باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.64512s, 18q