اواخر شهريور بهترين زمان تزريق واکسن‌هاي قبل از مدرسه كودكان است

۱۳۸۸/۰۶/۱۲ - ۱۰:۴۱ - کد خبر: 17140
اواخر شهريور بهترين زمان تزريق واکسن‌هاي قبل از مدرسه كودكان است
دکتر اکبر کوشانفر، متخصص کودکان و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا ، درباره واکسيناسيون کودکان اظهار داشت: واکسن هپاتيت B، قطره خوراکي فلج اطفال و واکسن ب، ث، ژ در بدو تولد براي کودکان الزامي است. دومين نوبت واکسيناسيون کودکان در دو ماهگي، تزريق واکسن هپاتيت B و خوردن قطره خورکي فلج اطفال است و اولين نوبت واکسن سه‌گانه در همين دوره تزريق مي‌شود.

وي در ادامه افزود: در سن شش، 12 و 18 ماهگي و سپس در چهار تا شش سالگي بايد واکسيناسيون عليه بيماري‌هاي سرخک، سرخجه، اوريون، سياه سرفه، ديفتري، کزاز و هپاتيت B انجام شود.

کوشانفر ادامه داد: واکسن سه گانه، بدن را عليه سه بيماري کشنده ديفتري، سياه سرفه و کزاز ايمن مي‌کند.

وي در خصوص واکسيناسيون کودکان قبل از مدرسه گفت: کودکان بايد قبل از ورود به مدرسه، بين پنج تا هفت سالگي مهمترين واکسن يعني ديفتري، کزاز و فلج اطفال را تزريق کنند.

اين متخصص کودکان در ادامه توضيح داد: بعد از تزريق اين واکسن احتمال تب، تورم و ايجاد يک سري رگه‌هاي موضعي قرمز در محل تزريق وجود دارد که در اين صورت مادران بايد با حوله نم دار و ماساژ، محل تزريق را تميز و درصورت بروز تب بعد از واکسيناسيون، کودک را پاشويه کنند و هر شش ساعت يک قاشق شربت استامينوفن به کودکان بدهند.

وي افزود: واکسن ام.ام.آر براي مصونيت در برابر سرخک بايد در هشت ماهگي تزريق شود و کودکاني که زير 18 سال سن دارند و نوبت واکسن ام.ام.آر خود را ازدست داده‌اند بايد اين واکسن را تزريق كنند تا از ابتلا به سرخک مصون بمانند.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي همچنين تصريح کرد: کودکان بايد نوبت اول واکسن ام.ام.آر را در 18 ماهگي در برابر سرخک، سرخجه و اوريون و نوبت دوم بايد قبل از مدرسه تزريق شود که ضروري بوده و عوارضي نيز ندارد.

وي در خصوص بهترين زمان براي تزريق واکسن کودکان توضيح داد: انجام واکسيناسيون کودکان بهتر است اواخر تابستان يا اوايل مهرصورت گيرد؛ اگر شهريور ماه واکسنها تزريق شوند بدن کودک در برابر بيماري‌ها مصونيت يک ساله پيدا مي‌کند و چون سرماخوردگي کودکان در فصل تابستان شيوع بيشتري پيدا مي‌کند بهتر است قبل از ورود به مدرسه واکسيناسيون شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.86971s, 18q