شناگران با پوست‌ خشك، قبل وبعد ازشنا ازلوسيون‌هاي مرطوب كننده استفاده كنند

۱۳۸۸/۰۶/۱۴ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 17174
شناگران با پوست‌ خشك، قبل وبعد ازشنا ازلوسيون‌هاي مرطوب كننده استفاده كنند
دكتر حسين طباطبايي در گفت‌وگو با ايسنا، شايع‌ترين بيماري‌هاي پوستي ناشي از شنا كردن در آب‌هاي آلوده استخر را به ترتيب بيماري‌هاي قارچي، باكتريايي و انگلي برشمرد و گفت: بيماري‌هاي قارچي چند روز پس از تماس پوست با آب آلوده استخر، بر حسب نوع قارچ آلوده كننده، به صورت‌هاي مختلف، ‌علائمي روي پوست ايجاد مي‌كند. قارچ «تيناور ليكولر» شايع‌ترين بيماري‌هاي پوستي قارچي است و بروز لكه‌هايي سياه رنگ، خاكستري، قهوه‌اي، زرد و صورتي از جمله علايم اين بيماري است. اين لك‌ها با تعريق بدن رشد كرده، با استحمام شدت رنگ آن‌ها كاهش مي‌يابد و در مواردي نيز با خارش پوست همراه است.

وي با تاكيد بر انتقال اين بيماري به افراد سالم از طريق تماس با پوست، حوله و غيره ادامه داد: اين بيماري با حمام روزانه، تعويض لباس و خشك كردن بدن به طور كامل بهبود مي‌يابد؛ اما در مواردي كه به اين صورت بهبودي حاصل نمي‌شود، فرد مبتلا بايد تحت درمان داروهاي موضعي و خوراكي قرار گيرد.

دبير انجمن متخصصان پوست ايران، با اشاره به بيماري‌هاي باكتريايي ناشي از آب استخرهاي آلوده گفت: در اين موارد باكتري‌ها اكثرا فوليكول‌هاي موي بدن را به صورت التهاب و جوش چركي سفيد رنگ دردناك ايجاد مي‌كنند كه عامل آن باكتري استافيلومگ طلايي است.

وي، بيماري‌هاي انگلي ناشي از آب آلوده استخرها را در ايران نادر دانست و عنوان كرد: تمام عفونت‌هاي پوستي ناشي از آب آلوده استخر در افراد مستعد از جمله ديابتي‌ها، بيماري‌هاي كم خوني و مصرف كنندگان‌ داروهاي ضعف سيستم ايمني مانند داروهاي كورتن بيشتر ديده مي‌شود و افراد سالم به شرط رعايت اصول بهداشتي، به ندرت مبتلا مي‌شوند.

دكتر طباطبايي به افراد با پوست خشك توصيه كرد: 15 تا 30 دقيقه قبل از شنا و بلافاصله پس از شنا، دوش گرفته و از لوسيون يا كرم‌هاي مرطوب كننده استفاده كنند.

وي استفاده از صابون و شامپوهاي معمولي استاندارد با pH قليايي را براي افراد با پوست معمولي و شوينده‌هاي مخصوص پوست خشك با pH اسيدي را براي افراد با پوست خشك مناسب دانست.

دكتر طباطبايي به زنان توصيه كرد كه با آرايش وارد آب نشوند و در ادامه افزود: به دليل چربي مواد آرايشي، صورت خاستگاه مناسب ميكروب‌ها مي‌شود؛ بنابراين بهتر است قبل از ورود به استخرعمومي صورت كاملا با آب و صابون شسته شود.

وي به شناگران استخرهاي روباز نيز توصيه كرد كه 15 تا 30 دقيقه قبل از اين كه در معرض آفتاب قرار بگيرند تمامي قسمت‌هاي باز و فاقد پوشش پوست بدن، با كرم‌هاي ضد آفتاب و SPF حدود 20 تا 30 درصد، محافظت شود. همچنين در صورت خارج شدن مكرر از استخر، بايد حداقل هر 2 ساعت يك بار استفاده از كرم ضد آفتاب تجديد شود.

دكتر طباطبايي با بيان اينكه آب استخر به دليل مواد ضد عفوني كننده از جمله كلر، خشكي و كدري موها را سبب مي‌شود به ايسنا گفت: چنانچه بعد از شنا موها با آب سالم و شامپوي ملايم روزانه شسته شود از اين عوارض جلوگيري مي‌شود. استفاده از نرم كننده‌ مو در افراد با موهاي خشك براي جلوگيري از شكنندگي موها ضروري است.

اين متخصص پوست و مو به افراد داراي پوست‌هاي خيلي خشك از جمله مبتلايان به اگزما، مبتلايان به بيماري‌هاي ضعف سيستم ايمني بدن و مصرف كنندگان داروهاي سركوبگر سيستم ايمني و همچنين به افرادي كه به نور آفتاب حساسيت شديد و آلرژيك دارند توصيه كرد: از شنا كردن در استخرهاي عمومي خودداري كنند و يا تحت نظر و مشاوره پزشك معالج به شنا در چنين مكان‌هايي اقدام كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62877s, 18q