عوارض روزه داري ناشي از تغذيه نامناسب است

۱۳۸۸/۰۶/۱۵ - ۱۱:۱۰ - کد خبر: 17182
 عوارض روزه داري ناشي از تغذيه نامناسب است
لادن صديقيان در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه انرژي مورد نياز جهت انجام فعاليت روزمره، با صرف سحري تأمين خواهد شد، اظهار کرد: غذاهاي ديرهضم نظير نان، برنج و سيب زميني که داراي کربوهيدرات هاي پيچيده هستند و همچنين ميوه، سبزي، غلات و حبوبات گروه‌هاي غذايي مناسبي براي وعده سحري هستند. از سويي ديگر بهتر است از مصرف غذاهاي سرخ شده، پرچرب و شيرين در اين وعده غذايي خودداري گردد.

وي افت فشار خون روزه داران را به هنگام افطار يکي از عوامل سر درد عنوان کرد و افزود: بهترين رژيم غذايي براي افطار، رژيمي حاوي مايعات و قندهاي ساده و با قابليت جذب سريع مي باشد، لذا بهتر است روزه داران با خرما، آب گرم ، چاي و شير افطار کنند تا بدنشان جهت صرف ديگر مواد غذايي آماده گردد.

اين کارشناس ارشد تغذيه ادامه داد: در صورتي که افطار با حجم زيادي از غذاها و مايعات آغاز گردد، اشباع ناگهاني معده موجب اختلال در جريان خون خواهد شد و اين امر ممکن است سوء هاضمه و ديگر علائم ناراحت کننده گوارشي را در پي داشته باشد.

صديقيان اضافه کرد: عدم پيروي روزه داران از برنامه صحيح و مناسب غذايي مي تواند عوارضي همچون افزايش چربي‌ هاي نامطلوب خون را به همراه داشته باشد و از سوي ديگر موجب افزايش وزن، افزايش فشار خون ، يبوست، ضعف حافظه ، نفخ، خستگي ، گيجي و احساس سنگيني در دستگاه گوارش گردد.

اين کارشناس ارشد علوم تغذيه، روزه گرفتن را فرصت مناسبي براي استراحت دستگاه گوارش دانست و اظهار داشت: بدن انسان براي حفظ سلامتي ، همواره مقداري چربي را به عنوان منبع انرژي در نقاط مختلف ذخيره مي نمايد و چنانچه اين چربي ها به مدت طولاني در بدن باقي بمانند، به شکل فشرده در مي آيند و احتمال مصرف بخش هاي مرکزي اين توده هاي چربي توسط بدن کاهش مي يابد و حتي ممکن است اين چربي ها به مرور تغيير رنگ دهند لذا روزه داري فرصت مغتنمي براي کاهش چربي هاي اضافي در افراد چاق مي باشد.

صديقيان افزود: روزه داري حتي به کساني که از وزن طبيعي برخوردارند ، اين امکان را مي دهد که چربي هاي ذخيره شده را سوزانده و چربي هاي جديد و مناسب را جايگزين نمايند.

وي يادآور شد: روزه گرفتن در افراد سالم و داراي آمادگي جسماني مناسب، جز اندکي کاهش طبيعي وزن، هيچ نقصان و عوارض غيرطبيعي که پس از يک ماه نياز به جبران آن باشد، ايجاد نخواهد کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00106s, 18q