تكميل شبكه بهداشت، اجراي صحيح طرح پزشك خانواده و سلامت‌نگرشدن بيمه‌ها از اولويت‌هاي دستجردي

۱۳۸۸/۰۶/۱۵ - ۱۱:۲۵ - کد خبر: 17185
تكميل شبكه بهداشت، اجراي صحيح طرح پزشك خانواده و سلامت‌نگرشدن بيمه‌ها از اولويت‌هاي دستجردي
انوشيروان محسني‌بندپي، در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن ابراز خرسندي از انتخاب دكتر مرضيه وحيددستجردي به عنوان وزير بهداشت و اولين وزير زن در طول انقلاب اسلامي، تصريح كرد: خوشحالم بالاخره اين سد شكسته شد و يك وزير زن توانست با پيشنهاد رييس‌جمهور و راي اعتماد نمايندگان مجلس، سكان هدايت يك وزارتخانه را برعهده گيرد.

نماينده نوشهر و چالوس در خانه ملت تاكيد كرد: هم‌اكنون تمام نگاه‌ها به خانم دستجردي است تا ببينند با چه تدبيري قصد اجراي برنامه‌هاي پيشنهادي‌اش را دارد و براي حل مشكلات فراروي نظام سلامت كشور چه تصميماتي اتخاذ مي‌كند.

به گفته وي؛ دكتر وحيددستجردي هم در فراكسيون‌ها و كميسيون‌هاي تخصصي به خصوص كميسيون بهداشت و درمان و هم در صحن علني مجلس برنامه‌هاي خوب و مناسبي ارايه كرد، يكي از اين برنامه‌ها ارتقا و تكميل شبكه‌هاي بهداشت كشور است كه متاسفانه در طول 7-8 سال گذشته شاهد بوديم اين شبكه‌ها قوام، استحكام، تقويت و ارتقاي لازم را ندارد و شايد اين باعث شود نتوانيم به اهداف هزاره سوم و آن چيزي كه در عرصه نظام ارايه خدمات شبكه بهداشت درماني مدنظر است، دست‌يابيم.

عضو هيات رييسه كميسيون بهداشت و درمان با بيان اين‌كه دكتر دستجردي ارتقاي شبكه بهداشت را جزء اولويت‌هايشان اعلام كرده‌اند، گفت: ارتقاي شبكه بهداشت يك كار ريشه‌اي و سخت است، چرا كه كارهاي بهداشتي و پيشگيري مانند كارهاي درمان نيست كه سريع جواب دهد، براي نمونه شكستگي پا توسط يك ارتوپد جراحي مي‌شود و پس از چند ماه بهبود مي‌يابد، اما اگر قرار باشد مرگ و مير كودكان زير يك سال يك درصد كاهش يابد، بايد 4- 5 سال كار شود.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان در ادامه خاطرنشان كرد: كارهاي بهداشت و پيشگيري زود جواب نمي‌دهد، اما بسيار ريشه‌اي، اساسي و زيربنايي است و امروزه دنيا به اين سمت در حركت است، لذا لازم است ضمن انجام اين كار، آگاهي‌هاي بهداشتي را در مردم افزايش دهيم. ارتقاي شبكه بهداشت در قالب خدمات بهداشتي و پيشگيري، از اولويت‌هاي بسيار مهمي است كه دكتر دستجردي قول داده‌ است براي اجراي آن برنامه‌ي مناسبي تدوين كند.

محسني بندپي هم‌چنين اظهار كرد: اولويت مهم ديگري كه دكتر دستجردي بايد مورد توجه قرار دهد، اجراي صحيح طرح پزشك خانواده و يا نظام ارجاع است كه كشورهاي پيشرفته در نظام سلامت اين راه‌ را پيش گرفته و موفق شدند.

نماينده مردم نوشهر و چالوس در مجلس گفت: متاسفانه آنچه هم‌اكنون تحت عنوان طرح پزشك خانواده اجرا مي‌شود با اهداف قانون‌گذار تفاوت دارد، ضمن اين‌كه انتظارات موجود از اجراي اين طرح را محقق نمي‌كند. اگرچه مقرر شده بود طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع در سال جاري در شهرها هم به اجرا درآيد اما نخست بايد اجراي اين طرح در روستا و شهرهاي زير 20 هزار نفر جمعيت به رضايت‌مندي برسد. اگر اين پايلوت در كشور نهادينه شده و به موفقيت برسد پس از آن مي‌توان شهرها را هم به آن تجهيز كرد.

وي با اظهار تاسف از اين‌كه اجراي طرح پزشك خانواده در روستاها رضايتمندي روستاييان را به دنبال ندارد، تاكيد كرد: در حال حاضر با توجه به اين‌كه دسترسي روستاييان به پزشكان متخصص و مطب‌هاي خصوصي بسيار سخت‌تر از شهرهاست شاهديم كه از اين طرح به دليل ناكارآمدي و عدم رضايتمندي استقبال نمي‌كنند و به سمت غيرسيستم ارجاع و يا غيرنظام پزشك خانواده مي‌روند.

اين نماينده مجلس در ادامه افزود: در بخش درمان مشكلات بسيار پيچيده‌اي وجود دارد و شايد بتوان گفت كه بدترين سيستم درمان در كشور ايجاد شده است، اين شرايط توسط پزشكان متخصص بوجود نيامده بلكه مديريت، دانشگاه‌ها و وزارتخانه مسبب عدم كارآمدي و بهره‌وري بيمارستان‌هاي دولتي كشور هستند. در بيمارستان‌هاي دولتي به دليل بدهكاري‌هاي زياد، پايين بودن تعرفه و پايين بودن سرانه شرايطي ايجاد شده كه اگر يك متخصص تمام وقت كار كند و در هيچ جاي خصوصي هم كار نكند زير يك ميليون حقوق ماهانه مي‌گيرد، اين شرايط سبب شده از80- 90 هزار تخت دولتي عملا هيچ بهره‌وري نداشته باشيم.

به گفته نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان، سال جاري مجلس قانوني را در لايحه بودجه 88 وضع كرد مبني بر اين‌كه در هر استان يك بيمارستان دولتي به عنوان پايلوت در نظر گرفته شود كه در آن دستمزد پزشك متخصص از" 1 كا" به " 3.6 كا "افزايش يابد اما متاسفانه پس از گذشت 6 ماه از سال اين قانون اجرايي نشده است، خوشبختانه دكتر وحيددستجردي بر اجراي اين قانون اصرار دارد و قول داده آن را اجرايي كند. اگر اين قانون به اجرا در آيد و يكسال و نيم با موفقيت ادامه يابد قادر خواهيم بود بيشتر پزشكان متخصص مورد نياز را در بيمارستان‌هاي دولتي به كار گيريم بدون اين‌كه اين افزايش دستمزد فشار مالي به بيمار تحميل كند.

محسني ادامه داد: اجراي اين قانون يكي از اولويت‌ها در برنامه‌ دكتر دستجردي بود كه در حرف راحت است اما براي بهره‌وري در كار، اصلاح الگوي مصرف، استفاده درست از اين همه امكانات، سرمايه فيزيكي، تجهيزات پزشكي و نيروي انساني بايد مجلس و وزير منتخب بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با تمام وجود دست به دست هم داده و با همكاري اجراي موفق اين طرح را دنبال كنند تا اين پايلوت گسترش يابد.

عضو هيات رييسه كميسيون بهداشت و درمان در خاتمه خاطرنشان كرد: ساماندهي بيمه‌ها از ديگر اولويت‌هاي دكتر دستجردي در هدايت سكان وزارت بهداشت به شمار مي‌رود. متاسفانه در حال حاضر بيمه‌هاي موجود درمان نگر هستند و اگر افراد تحت پوشش هزينه‌اي براي درمان پرداخت كنند را جبران مي‌كنند لذا بايد در بيمه‌ها تغيير نگرش ايجاد شود تا به جاي نگاه درما‌ن‌نگر، نگاه سلامت‌نگر داشته باشند. اما توجه و اجراي اين اولويت‌ها كار سختي است و نياز به برنامه‌ريزي، هماهنگي و وحدت علمي و كارشناسي دارد كه مجلس و دولت در كنار يكديگر مي‌توانند آن‌ها را انجام دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16087s, 18q