بالون يا جراحي قلب، کداميک روشي موثر است؟

۱۳۸۸/۰۶/۱۵ - ۱۱:۲۸ - کد خبر: 17188
بالون يا جراحي قلب، کداميک روشي موثر است؟
دکتر مسعود قاسمي، فلوشيپ فوق تخصصي آنژيوپلاستي - بالون زدن در گفت‌وگو با ايسنا، افراد مبتلا به بيماري عروق کرونر را به دو گروه بي‌نياز از مداخله غيردارويي و گروهي که بدون مصرف دارو يا در کنار مصرف آن به مداخله‌ها ي غير دارويي نيز نياز دارند ، تقسيم کرد و گروه اخير را شامل افرادي دانست که بايد عمل قلب باز برايشان انجام شود و يا اينکه درمانشان با بالون زدن يا استنت گذاري و دارو انجام شود.

وي با بيان اينكه عوامل بسياري در انتخاب گزينه درماني ارجح برا ي گروه دوم دخالت دارند، گفت: در نهايت بر اساس اين عوامل و معيارهايي که در دست داريم گزينه ارجح را مشخص مي کنيم که ممکن است درمان بيماري، صرف آنژيوپلاستي يا صرف جراحي قلب باشد و يا اينکه امکان اولويت بندي وجود داشته باشد؛ به عنوان مثال پيشنهاد درمان طبي شود که در صورت جوابگو نبودن اين روش، از جراحي استفاده شود.

به گفته دکتر قاسمي، طبيعي است که اگر پزشکان متخصص قلب، فردي را به جز مصرف دارو به جراحي يا بالون زدن توصيه کردند، اين مقوله به معناي به مصلحت نبودن اکتفا به مصرف دارو براي آن فرد است.

اين متخصص قلب و عروق، اين نکته را نيز اضافه کرد که تعداد زيادي از بيماراني که قبلاً تحت يکي از دو تکنيک درماني بالون يا جراحي قلب باز قرار گرفته اند ممکن است درمرحله بعدي نياز به گزينه دوم داشته باشند، به اين معني که ممکن است يکي از رگ ها يي که هنگام جراحي تنگ نبوده است يا يکي از رگ هاي پيوندي، تنگ شود و اين بار بيمار کانديد بالون يا آنژيوپلاستي گردد و يا اينکه بيماري که يک يا چند بار از بالون (آنژيوپلاستي) استفاده کرده است، درمراحل بعد و در طول سالهاي بعد به اين نتيجه در مورد وي برسيم که اکنون ديگر بايد جراحي شود.

بيماران کرونري نبايد به هيچ عنوان به صورت سليقه اي خود را با ديگران مقايسه کنند

وي در ادامه با اين نتيجه گيري که انتخاب بالون يا جراحي بسيار وابسته به مجموع شرايط بيمار است که نهايتاً توسط پزشک يا گروه انجام دهنده مشورت درماني مشخص مي شود، گفت: لذا افراد به هيچ عنوان نبايد به صورت سليقه اي خود را با ديگران مقايسه کنند.

اين متخصص قلب و عروق،ادامه داد: انتخاب بالون يا جراحي برحسب تمام اين مشخصات و شرايط بيمار وابسته است و تصميم نهايي مجموعه پزشکان معالج به طور قطع مشخص مي شود.

وي در پاسخ به اين سوال که تکليف بيمار در صورت اختلاف نظر پزشکان در خصوص گزينه درماني ارجح چيست؟ گفت : بيمار مي تواند با اضافه کردن موارد طرف مشورت خود به تصميم گيري نهايي برسد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.21368s, 18q