استفاده از هدفون موجب بروز اختلال در دستگاه هاي تنظيم کننده ضربان قلب مي شود

۱۳۸۸/۰۶/۱۵ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 17192
استفاده از هدفون موجب بروز اختلال در دستگاه هاي تنظيم کننده ضربان قلب مي شود
مغناطيس هدفون ها بر روي قطعاتي که براي بهبود کارايي قلب در بدن کار گذاشته مي شوند ازقبيل دستگاه تنظيم کننده سرعت و ضربان قلب و يا همان پيس ميکرها(pacemaker) تأثير منفي مي گذارند.

با توجه به گزارش ارائه شده در ماه نوامبر کنفرانس مرکز قلب آمريکا هدفون ها داراي مغناطيس هايي هستند که اگر درجايي روي سينه بالاي اين قطعات قرار بگيرند به طور قابل توجهي مي توانند باعث ايجاد اختلالات در عملکرد دستگاه‌ها شوند.

دکتر ويليام مايسل، مدير مؤسس ايمني قطعات پزشکي مرکز پزشکي بوستن ماساچوست مي گويد: اين مسئله براي بيماراني که بعد از حمله قلب مجبور به دريافت شوک هاي الکتريکي شده اند نگران کننده تر است زيرا اين مغناطيس ها باعث غيرفعال شدن موقتي اين دستگاهها مي شوند.

گفتني است pacemaker ها براي افزايش ريتم کند قلب طراحي شده اند ولي وقتي درمعرض مغناطيس قرار بگيرند سيگنال هايي را به قلب مي فرستند که باعث تند شدن بي مورد شربان قلب مي شود.

حدود‌٢٥٠ هزار نفر در آمريکا سالانه از pacemaker ها استفاده مي کنند. علاوه بر آن ‌١٢٥هزار نفر نيز ICD ها را دريافت مي کنند قابل توضيح است که ICD ها يک دستگاه تقويت کننده قلب لست که قابل ايمپلنت ميباشد و قادر است با دادن شک به قلب آن را به ريتم و ضربان نرمال برگردانند.

در يک مطالعه جديد محققان ‌٨ نوع از هدفون ها را به اپي اودي ها وصل کردند را بر روي ‌٦٠ بيمار که از ICDها استفاده مي کردند آزمايش کردند.

اين هدفون ها بطور مستقيم برروي سينه ي بيماران برروي ICD آنها گذاشته شد اختلالات الکترومغناطيسي در ‌١٤ بيمار يعني ‌٢٣درصد از آنها روي داد البته گفتني است اگر هدفون ها به فاصله ي ‌٣cm از قفسه سينه قرار بگيرد و يا ‌٢/١ اينچ يا کمي بالاتر از سطج پوست بدن مشکلي ايجاد نمي کنند.

دکتر مايزل توضيح داد: به بيماراني که از pacemaker ها و ICD ها استفاده مي کنند گفته شده بود که مغناطيس باعث ايجاد اختلال در ايمپلنت آنها مي شود اما احتمالاً آنها از ماده ي مغناطيسي نودميوم که در هدفون ها استفاده مي شود براي تقويت صداي ام پي تري ها اطلاعي ندارند.

گفتني است قدرت مغناطيس هدفون ها در مول ها و برندهاي مختلف فرق مي کند.

مطالعات نشان مي دهد که ‌٣cm فاصله ي ايمن و مناسب براي همه ي آنها است.

با وجود اين فاصله ايمني، دکتر مايزل مي گويد اين بيماران نبايد اين وسايل را در جيب جلوشان قرار دهد و يا به گردن خود آويزان کنند.

اما بايد گفت تمام متخصصان هنوز اين نتايج را باور ندارند و معتقد هستند بايد پژوهش هاي بيشتري در اين زمينه انجام شود.

آنها مي گويند گرچه بعضي وسايل در تست هاي ازمايشگاهي الکترومغناطيس هايي توليد مي کنند که باعث ايجاد اختلالات مي شود ولي اين مغناطيس ها روي ايمپلنت تأثير نمي گذارد.

اين وسايل نظير بلوتوث که به هندست هاي تلفن همراه وصل مي شود و يا وسايلي که در فرودگاهها براي مسائل امنيتي وجود دارد، ميباشد. البته تحقيقات بيشتري جهت اثبات اين مدعا نياز است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30921s, 18q