تب كريمه كنگو از دام آلوده و ترشحات ريوي افراد مبتلا منتقل مي‌شود

۱۳۸۸/۰۶/۱۶ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 17202
تب كريمه كنگو از دام آلوده و ترشحات ريوي افراد مبتلا منتقل مي‌شود
دكتر عبدالرضا سودبخش در گفت وگو با ايسنا، در خصوص بيماري تب كريمه كنگو گفت: تب كريمه كنگو يك بيماري ويروسي است كه به طور معمول از كنه منتقل مي‌شود اما تماس با خون و ترشحات حيوان يا شخص آلوده هم منتقل مي‌شود.

به گفته وي، اين بيماري در درجه نخست در دام‌ها وجود دارد و از دام آلوده به انسان منتقل مي‌شود، ضمن اين كه ترشحات ريوي انسان آلوده به اين ويروس، افراد ديگر را آلوده مي‌كند.

دانشيار گروه عفوني دانشگاه علوم پزشكي تهران در خصوص علايم اين بيماري گفت: تب كريمه كنگو باعث خونريزي مي‌شود، نخستين علامت اين بيماري تب است اما گاهي با سرماخوردگي شديد يا آنفلوآنزا، كوفتگي عضلاني و سردرد نيز همراه است.

وي ادامه داد: در آزمايش افراد مبتلا به اين ويروس معمولا ميزان گلبول سفيد و پلاكت كاهش مي‌يابد و اختلال انعقادي بوجود مي‌آيد. در مراحل پيشرفته اين بيماري سبب خونريزي‌هاي زير جلدي پوست، خونريزي از ادرار و يا خونريزي از دستگاه گوارش مي‌شود.

اين متخصص عفوني گفت: اگر بيمار تحت مراقبت‌هاي پزشكي قرار نگيرد به جهت اين خونريزي‌ها فوت مي‌كند اما در صورت اقدامات مراقبتي مناسب و درمان ضد ويروسي تا حدود زيادي از مرگ و مير جلوگيري مي‌شود.

دكتر سودبخش راه‌هاي پيشگيري از بيماري را تشريح كرد و گفت: از آنجا كه اين بيماري در درجه نخست از تماس با دام آلوده منتقل مي‌شود بايد مراقبت‌هاي لازم جهت تماس با دام صورت گيرد،‌ راه ديگر انتقال اين ويروس ترشحات ريوي بيماران مبتلاست لذا در صورت تماس با اين بيماران بايد نكات بهداشتي نظير ماسك و دستكش را رعايت كنيم.

دانشيار گروه عفوني دانشگاه علوم پزشكي تهران، شستشوي مرتب دستها را از جمله راه‌هاي موثر پيشگيري از اين بيماري دانست.

وي در خصوص راه‌هاي درمان اين بيماري تاكيد كرد: «ريوابرين» دارويي ضد ويروسي است كه معمولا براي مبتلايان به هپاتيت C مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه در درمان تب كريمه كنگو بسيار ارزشمند است اما نكته مهم اين است كه مبتلايان به اين ويروس به علت عوارض كليوي، خونريزي و كبدي نياز به مراقبت‌هاي درماني مناسب و موثردارند، به تعبير بهتر در اين بيماري نگهداري بيمار اساس درمان است.

سودبخش خاطرنشان كرد: آخرين گزارشات مربوط به اين بيماري مربوط به 3 سال پيش در سيستان و بلوچستان و تعدادي از دامداران كرج است و در حال حاضر هيچ موردي در بيمارستان امام خميني (ره) و دانشگاه علوم پزشكي تهران مشاهده نشده است.

وي توصيه كرد: افرادي كه در تماس مستقيم با دام‌ها هستند نكات بهداشتي را به دقت رعايت كنند؛ چرا كه دام‌هاي مبتلا به اين ويروس علايم خاصي ندارند كه بتوان آنها را تشخيص داد. افراد ديگر هم بايد دقت كنند گوشت مورد نيازشان را از مكان‌هايي تهيه كنند كه ذبح بهداشتي مي‌شود زيرا پزشكان حاضر در اين مكان‌ها كوچكترين نكات مشكوك را بررسي مي‌كنند، علاوه بر اين، براي خرد كردن گوشت از دستكش استفاده شود و پس از آن نيز دست‌ها را كامل با آب و صابون شستشو داده و از مصرف گوشتي كه كم پخته شده پرهيز كنند.

اين استاد دانشگاه خاطرنشان كرد: داروهاي مورد نياز براي درمان اين بيماري به وفور در كشور يافت مي‌شود اما متاسفانه فاقد داروهاي تزريقي براي اين بيماري هستيم. اگرچه براي مبتلايان استفاده از داروهاي تزريقي بهتر از داروهاي خوراكي است. چون بيماران مبتلا به اين ويروس به دليل بد حالي و تهوع تحمل استفاده از داروهاي خوراكي را ندارند و بهتر است تحت درمان تزريقي قرار گيرند. البته در صورت تحمل بيمار داروهاي خوراكي هم موثر است اما بهتر است داروي تزريقي هم در كشور موجود باشد.

سودبخش در پايان گفت: هم اكنون در عربستان ويروسي به نام «ريفت واليفيور» وجود دارد كه نوعي بيماري عفوني و تب است كه از دام منتقل مي‌شود، البته اين بيماري نوعي عفونت مغزي است كه بهبود مي‌يابد اما تعداد محدودي از مبتلايان بينايي خود را از دست مي‌دهند لذا به زائران حج تمتع توصيه مي‌شود زمان ذبح قرباني نكات بهداشتي را كاملا رعايت كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.84061s, 18q