ليزر هم درمان صد درصد موهاي زائد نيست

۱۳۸۸/۰۶/۱۶ - ۱۲:۴۹ - کد خبر: 17223
ليزر هم درمان صد درصد موهاي زائد نيست
دکتر اميرهوشنگ احساني، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه موها به سه دسته تقسيم مي شوند در توضيح دسته اول گفت: يک سري از موها به نام لانگو مربوط به دوره ي جنيني است که در رحم مادر روي بدن ظاهر مي شود و در موقع تولد به تدريج مي ريزند.

وي ادامه داد: دسته دوم موها، موهاي کرکي خوانده مي شوند که در لمس زبر و خشن نيستند؛ اکثر موها در قسمت هاي مختلف بدن غير از نواحي وابسته به هورمون کرکي هستند. البته اين موها نيازي به درمان ندارد.

دکتر احساني در خصوص دسته آخر موها گفت: آخرين نوع مو به نام موهاي ترمينال که زبر و خشن و خيلي مشکي هستند در نواحي خاص مثل پشت لب ها، ناحيه ريش، دور و بين سينه، بالا و دور ناف يا ناحيه چانه و نواحي مختلفي چه در خانم ها و آقايان ايجاد مي شود، افزايش اين نوع موها پر مويي از نوع مردانه يا «هيرسوتيسم» خوانده مي شود.

وي درخصوص عوامل ايجاد کننده پر مويي (موي زاءد) در يک فرد گفت: يکي از علل مهم رشد موي زائد، تخمدان پلي کيستيک يا PCO است، يعني تخمدان هاي چند کيستي هورمون مردانه توليد مي کند و اين افزايش هورمون مردانه در خانم ها باعث پر مويي از نوع مردانه، ريزش موي مردانه، جوش شديد و بي نظمي قاعدگي مي شود.

اين متخصص بيماري هاي پوست و مو در ادامه تصريح کرد: پرکاري غدد فوق کليوي، مصرف يک سري داروها و زمينه هاي ژنتيکي به علاوه پرمويي با دليل ناشناخته قسمت عمده اي از علل هيرسوتيسم را به خود اختصاص مي دهند.

وي در رابطه با درمان موهاي زائد اظهار داشت: اگر مريض دچار بيماري تخمدان پلي کيستيک يا غدد فوق کليوي باشد بايد به پزشک مراجعه کند تا تحت درمان دارويي قرار گيرد.

دکتراحساني ادامه داد: فرد بايد از لحاظ هورموني، مصرف دارو، سابقه خانوادگي، نظم عادت ماهيانه و ريزش مو بررسي شود و درصورت کشف علت بايد در صدد رفع آن باشد.

وي در ادامه تصريح کرد: اگر پزشک به اين نتيجه برسد که فرد دچار هيرسوتيسم با علت ناشناخته است، استفاده از درمان هاي دارويي و غير دارويي تجويز مي شود.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در توضيح درمان دارويي بيان کرد: يک سري کرم هاي موضعي گران قيمت با تبليغات زيادي عرضه مي شود اما اين کرم وقتي به صورت موضعي استفاده مي شود تنها اثر موقت براي چند ماه دارد و برگشت پذير است.

وي درمان غير دارويي را به دو روش الکتروليز و ليزر تقسيم کرد و با تاکيد بر اين مطلب که در الکتروليز با کمک جريان برق و سوزن ظريفي فولکول مو سوزانده مي شود گفت: اين روش بايد چند بار انجام شود و بسيار وقت گير و دردناک است و ممکن به پوست صدمه وارد کند اما در چند سال اخير با استفاده از ليزرهاي خاص موهاي زائد درمان مي شود.

دکتر احساني درخصوص ليزر درماني گفت: ليزر گرماي زياد توليد مي کند و گرما رنگ دانه مو را تخريب مي کند و مو را از بين مي برد اما ممکن است يک سري از موها از بين نروند و اين روش نياز به تکرار دارد.

وي در پايان تاکيد کرد: جلسات ليزر بايد به طور متوسط 4 تا 7 جلسه و يا هر يک ماه يک بار انجام شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.58709s, 18q