هدفگذاري حوزه سلامت بايد مبتني برحفظ سلامت انسان باشد

۱۳۸۸/۰۶/۱۶ - ۱۲:۵۰ - کد خبر: 17224
هدفگذاري حوزه سلامت بايد مبتني برحفظ سلامت انسان باشد
دكتر سيداميرحسين قاضي‌زاده، در گفت‌وگو با ايسنا، درباره اولويت‌هايي كه دكتر مرضيه وحيددستجردي وزير منتخب بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بايد مورد توجه قرار دهد، تصريح كرد: وزارت بهداشت مسائل چند جانبه‌اي دارد، لذا نمي‌توان گفت خانم دستجردي يك اولويت را مدنظر قرار دهد.

وي در ادامه تاكيد كرد: به نظر مي‌رسد دكتر دستجردي در دو سطح بايد با مسائل سلامت برخورد كند، نخست اصلاح رويه موجود كه باعث بهبود و افزايش كيفيت حوزه خدمات سلامت مي‌شود و ديگر اينكه حوزه سلامت نياز به نوعي رويكرد جديد، بازخواني اهداف و تنفيذ مجدد سازماني دارد تا به درصد بالاتري از پويايي دست يابد.

نماينده مردم مشهد در خانه ملت سپس به تشريح اولويت‌هاي حوزه آموزش و پژوهش پرداخت و خاطرنشان كرد: ارتقاي سطح مهارت‌ها و دانش فارغ‌التحصيلان، توليد علم، گذر از مرزهاي دانش، دستيابي به تكنيك‌ها و فناوري‌هاي نوين، پژوهش و آموزش مبتني بر نياز جامعه، پژوهش و آموزش مبتني بر تعاليم ديني و نظير اين‌ها مباحثي است كه بايد به آنها پرداخته شود.

اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس در ادامه به بيان اولويت‌هاي حوزه بهداشت و درمان پرداخت و گفت: در اين حوزه اولويت انسان سالم كه مقام معظم رهبري در برنامه توسعه پنجم مورد تاكيد قرار دادند، بايد مورد توجه قرار گيرد، هدفگذاري‌هاي حوزه سلامت بايد مبتني بر حفظ سلامت انسان باشد.

قاضي‌زاده تصريح كرد: توسعه عدالت محورانه خدمات بهداشتي و درماني اعم از تجهيزات و نيروي انساني، تقويت نظارت بر عملكرد بخش‌هاي مختلف حوزه سلامت كه ضعيف شده، بحث اصلاح سرانه، ‌تامين منابع مالي و بهبود وضعيت معيشتي پرسنل بهداشتي - درماني اولويت‌هاي ديگري است كه بايد دكتر دستجردي در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مورد توجه قرار دهد.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي توجه و تقويت تعاملات بين بخشي و بين‌المللي را از اولويت‌هاي مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي برشمرد و عنوان كرد: با توجه به بين‌بخشي بودن حوزه سلامت در داخل و خارج از كشور،‌ برنامه‌ريزي براي ارتقاي بهداشت كشورهاي منطقه و حاشيه بسيار حائز اهميت است.

به گفته وي، اولويت‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اولويت‌هاي بسيار گسترده و با اهميتي است كه نمي‌توان از هيچ‌كدام از آنها چشم پوشي كرد.

قاضي‌زاده تصريح كرد: دكتر دستجردي بايد تيمي هماهنگ و منسجم تشكيل دهد كه بينش، دانش، توان و كارآمدي فعاليت در اين حوزه را داشته باشند ضمن اينكه منتخبين بايد داراي انگيزه كافي براي كار در اين بخش باشند چراكه انگيزه از شروط اصلي فعاليت در اين وزارتخانه است.

وي در پايان خاطرنشان كرد: اميدوارم خانم دكتر دستجردي با توكل بر خدا و همت عالي شروع به كار كند و كارها را پيش برد، نمايندگان مجلس هم وظيفه دارند هر كمكي كه از دستشان برآيد به عنوان كمك به انقلاب، نظام و دولت انجام دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.59483s, 18q