تدوين دستورالعمل جامع مقابله با سوء تغذيه بيماران بستري ضروري است

۱۳۸۸/۰۶/۱۶ - ۱۲:۵۰ - کد خبر: 17225
تدوين دستورالعمل جامع مقابله با سوء تغذيه بيماران بستري ضروري است
دکتر محمد مهدي قيامت در گفت وگو با ايسنا با اشاره به کمبود تختهاي بخش مراقبتهاي ويژه در کشور گفت: معمولا اين تختها اشغال هستند و علي رغم تلاشهاي وزارت بهداشت در سالهاي اخير، هنوز کمبود تخت در بخش ICU مشهود و ملموس است.

به گفته رئيس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه ايران، براساس استاندارد جهاني، اختصاص 5 درصد از تخت‌هاي هر بيمارستان به بخش مراقبت‌هاي ويژه ضروري است، اين درحالي است که در كشور ما تقريبا هيچ بيمارستان خصوصي و دولتي از استاندارد لازم برخوردار نيست.

وي در خصوص راه حلهاي رفع اين کمبود گفت: مشكل فقط كمبود بودجه براي احداث اين تخت‌ها نيست بلكه عدم‌ مديريت صحيح، توزيع غلط و غيره نيز اين مشكلات را دوچندان مي‌كند.

قيامت يک از راه حل‌هاي رفع اين کمبود را انجام برنامه‌هاي مناسب حمايت تغذيه‌اي از بيماران بستري در بخش آي سي يو دانست و افزود: براي مطلوب شدن شرايط مراقبت‌هاي ويژه و استفاده بهتر از ظرفيت محدود تختهاي بخش آي سي يو، بايد از همين ظرفيت موجود بيشترين و موثرترين استفاده را داشته باشيم. بر اين اساس، آنچه که مطالعات باليني در سراسر دنيا بر آن دلالت دارد آن است که حمايت تغذيه‌اي مناسب از بيماران بستري در ICU مي‌تواند يکي از بهترين گزينه‌ها باشد.

وي در ادامه گفت: بهرحال بايد اذعان كرد امروزه نيازمند يک دستورالعمل مدون و جامع در خصوص مقابله با سوء تغذيه در بيماران بستري در بيمارستانها و چگونگي تامين کالري، پروتئين و ساير مواد مغذي هستيم. بعنوان نمونه، علي رغم آن که علم روز دنيا، انجام حمايت‌هاي تغذيه‌اي را براي بيماراني که امکان بلع ندارند و يا از هوشياري مناسبي برخوردار نيستند، توصيه مي‌کند، گاهي شاهد آن هستيم که هيچ گونه جايگزيني به منظور تامين مواد مغذي بيمار لحاظ نشده است و اين به معناي افزايش احتمال عفونت، کاهش سرعت التيام زخم‌ها، عدم پاسخگويي بدن به بسياري از داروها از جمله آنتي بيوتيک‌ها و در نهايت افزايش مدت بستري بيمار است.

دكتر قيامت با اشاره به عدم پوشش بيمه‌ها نسبت به غذاهاي فرموله مي‌گويد: به طور کلي تغذيه روده‌اي براي هر بيماري که نتواند نيازهاي تغذيه‌اي خود را از طريق خوردن تامين كند و منعي براي اين روش نداشته باشد مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اما متاسفانه غذاهاي فرموله‌اي که امروزه بر اساس استانداردهاي جهاني و با مجوز وزارت بهداشت وارد کشور مي‌شوند، فاقد پوشش بيمه‌اي هستند و اين موضوع موجب مي‌شود که هزينه قابل توجهي بر بيماران تحميل شود.

وي در پايان بر حضور مستمر مسئول بخش مراقبتهاي ويژه اشاره و تاکيد كرد: يکي ديگر از شيوه‌هاي تسهيل در چرخش بيماران و استفاده بهينه از ظرفيت ICU ، حضور مستمر پزشک مقيم است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.1438s, 18q