يك متخصص پوست: خالهاي کمرنگ را با بيماري برص اشتباه نگيريد

۱۳۸۸/۰۶/۱۷ - ۱۱:۲۱ - کد خبر: 17234
يك متخصص پوست: خالهاي کمرنگ را با بيماري برص اشتباه نگيريد
دكتر نصرت پورسينا در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: لكه‌هاي كم رنگ و پر رنگ پوست اصولا باعث نگراني افراد شده كه در صدد معالجه‌ي آن بر مي‌آيند در حاليكه اكثر اين لكه‌ها جاي نگراني ندارند چرا كه واگيردار نبوده و با درمان‌هاي طبي بهبود مي‌يابند.

وي لكه‌هاي كم رنگ پوستي را به دو دسته بزرگ تقسيم كرد و افزود: يك نوع كه كاملا بي رنگ بوده و به نام دپيگ مانته و لكه‌هاي كم رنگ تر را به نام ‌هايپو پيگ مانته ‌شناخته مي شوند.

وي عنوان كرد: تشخيص دقيق اين دو دسته بسيار مهم است زيرا سر دسته‌ لكه‌هاي بي رنگ، برص يا ويتيليگو مي‌باشد كه اين بيماري هيچ گونه درد، سوزش و خارش ندارد اما از نظر ظاهر براي افراد خوشايند نيست و باور غلطي كه وجود دارد اين است كه مردم از فرد مبتلا به اين بيماري كناره گيري كرده و بيمار مايوس و سر شكسته مي‌شود.

دكتر پورسينا در ادامه خاطر نشان كرد: اين بيماري هيچ گونه واگيري براي ديگران نداشته و براي فرد نيز هيچ زياني تنها در مورد زيبايي نخواهد داشت.

وي افزود: خوشبختانه درمان هاي جديدي براي بيماري برص بدست آمده ضمن اينكه در بيشتر مواقع بيماري خود به خود بهبود مي يابد.

اين متخصص پوست ابراز كرد: لكه‌هاي هايپوپيگ مانته‌ عامل مختلفي دارد به طوري كه لكه‌هايي كه روي قفسه‌ي سينه و قسمت فوقاني بازو وجود دارد و عامل لكه‌هاي كم رنگ و پررنگ هستند، بيشتر علامت يك بيماري قارچي به نام پيتريازيس ‌مي‌باشند كه در فصل تابستان در مناطق داراي آب و هواي شرجي، افرادي كه كار پر تحرك دارند و در مناطق گرم و مرطوب زندگي مي‌كنند بيشتر ديده مي‌شود.

وي ادامه داد:‌عامل اين بيماري نوعي قارچ به نام مالاسزيا فورفور مي‌باشد كه بايد به طور كامل درمان شود.

پورسينا يادآور شد: بيمار بايد به مدت 2 هفته از داروهاي ضد قارچ به صورت موضعي و خوراكي استفاده كند و پس از بهبودي نيز روزانه استحمام كند تا بيماري عود نكند.

وي نوعي ديگر از اين بيماري را وجود خال‌هاي كم رنگ عنوان كرد و گفت: اين خال‌ها سلولهاي رنگ ساز ندارند و گاهي اوقات با بيماري برص اشتباه شده و فرد و خانواده وي را نگران مي‌كند.

اين متخصص پوست در پايان گفت: تشخيص اين بيماري و لكه‌ها از طريق دستگاههاي مخصوص مانند لامپ وود مي‌باشد و بيمار جهت تشخيص دقيق اين لكه‌ها بايد حتما به متخصص پوست مراجعه نمايد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14288s, 19q