حدود نيمي از بيماران بستري در بيمارستان‌ها با سوء تغذيه مواجه هستند

۱۳۸۸/۰۶/۱۸ - ۱۲:۴۱ - کد خبر: 17263
حدود نيمي از بيماران بستري در بيمارستان‌ها با سوء تغذيه مواجه هستند
دکتر منصور رستگار پناه، عضو هيات علمي مرکز تحقيقات گوارش دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب گفت: اگر نتوانيم نيازهاي تغذيه‌اي بيمار را تامين كنيم، بدن شروع به استفاده از ذخاير چربي و پروتئين خود مي‌كند؛ بنابراين بدن فرد به مرور تحليل رفته، وزن خود را از دست داده و دچار لاغري مفرط مي‌شود.

وي افزود: به دليل بروز سوء تغذيه، ميزان کارايي و اثرگذاري بسياري از داروها کاهش يافته و در نتيجه بهبودي بيمار دچار اختلال مي‌شود. بديهي است اين موضوع مي‌تواند علاوه بر افزايش دوره نقاهت، بيمار را در معرض عفونتهاي ارگان‌هاي مختلف بدن قرار دهد. ضمن آن که ساير بيماراني را نيز که در صف انتظار بستري در بخش‌هاي شلوغ از جمله آي سي يو هستند از دريافت به موقع خدمات درماني محروم مي‌كند.

اين متخصص داروسازي باليني، سوء تغذيه در بيماران بستري در بيمارستان را يکي از دغدغه‌هاي اساسي کادر درماني بيمارستانها در سراسر دنيا بر شمرد و افزود: بنا بر گزارش‌هاي جهاني، 30 تا50 درصد بيماران در زمان پذيرش در بيمارستان مبتلا به سوء تغذيه پروتئين - انرژي هستند و در 25 تا 30 درصد آنها طي اقامت در بيمارستان اين مشكل گسترش خواهد يافت. در واقع در عموم کشورهاي در حال توسعه و يا توسعه نيافته بيش از 50 درصد بيماران طي اقامت در بيمارستان با كمبود برخي از مواد غذايي مواجه خواهند شد. البته در شرايط حاد، حمايت تغذيه‌اي از ديدگاه کادر درماني، مانند دارو الزامي است و بايد هر چه سريعتر بر اساس برآوردهايي که با استفاده از فرمول‌هاي علمي از سوي داروسازان باليني بيمارستان صورت مي‌گيرد، نسبت به حمايت تغذيه‌اي از بيمار اقدام شود.

وي در خصوص بيماراني که امکان خوردن و بلع ندارند، گفت: حتي در صورتي که بيمار به دلايل مختلف امکان خوردن و بلع ندارد نظير بيماراني که از سطح هوشياري مناسب برخوردار نيستند و يا دچار سکته مغزي شده‌اند، طبيعي‌ترين و موثرترين روش که در سراسر دنيا مورد توجه است، استفاده از غذاهاي فرموله است. در غير اين صورت علاوه بر لاغري بيمار، شاهد کاهش قدرت سيستم ايمني بدن، تشديد بيماري و در نهايت عدم پاسخگويي بدن به درمان خواهيم بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15209s, 18q