روزه‌داري احتمال ايجاد سنگ کليه را افزايش نمي‌دهد

۱۳۸۸/۰۶/۱۸ - ۱۲:۴۴ - کد خبر: 17267
روزه‌داري احتمال ايجاد سنگ کليه را افزايش نمي‌دهد
دکتر بيگلر، معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در مورد بيماري‌هاي مزمن و شديد کليوي چند مورد است که بنا به نظر اکثريت قاطع پزشکان منع قطعي براي روزه داري به وجود مي آورد، چرا که در اين حالت‌ها امکان تطابق مناسب با تغييرات آب و املاح وجود ندارد.

وي افزود: در صورت نارسايي متوسط و شديد کليه، وقتي کليه از کار افتاده و بيمار بايد تحت درمان با دياليز قرار گيرد، دفع شديد پروتئين از ادرار و همچنين در صورت دفع مکرر سنگ‌هاي کليوي، روزه گرفتن از لحاظ پزشکي ضرر جدي دارد.

بيگلر تصريح کرد: افرادي که تشکيل سنگ‌هاي ادراري در آنها فعال بوده و بيش از 2 سنگ ادراري ظرف مدت 6 ماه داشته اند يا داراي سنگ ادراري هستند بهتر است در مورد روزه گرفتن احتياط کنند.

وي گفت: طبق گزارش‌هاي علمي، نوشيدن فراوان آب به مدت 5 سال ، آمار ايجاد سنگ مجدد کليه را در افرادي که سابقه آن را داشته اند کاهش مي دهد اما اين نکته به اين معني نيست که اگر افراد با روزه داري از نوشيدن آب چند ساعت در روز محروم شوند ، مشکل خاصي براي آنها ايجاد مي شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکي ايران اظهار کرد: مدت زمان روزه داري آنقدر نيست که بتواند کم آبي جدي ايجاد کند، به همين علت مصرف نکردن آب در هنگام روزه داري، احتمال ايجاد سنگ کليه را افزايش نمي دهد. مطالعات جديد نشان مي‌دهد: در صورتي که عملکرد کليه پيوندي خوب باشد، روزه ضرري براي کليه پيوندي پس از سال اول پيوند کليه ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66159s, 18q