آمادگي بيمارستان‌ها براي پذيرش پنج برابر ظرفيت عادي در صورت افزايش شيوع آنفلوانزاي نوع A

۱۳۸۸/۰۶/۱۸ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 17270
آمادگي بيمارستان‌ها براي پذيرش پنج برابر ظرفيت عادي در صورت افزايش شيوع آنفلوانزاي نوع A
دكترابوالحسني در جلسه هيات رييسه دانشگاه علوم پزشکي تهران با روساي بيمارستان‌ها به ارايه راهكارهاي لازم براي چگونگي مقابله با ويروس آنفلوانزاي نوع A پرداخت و گفت: با توجه به اين كه نقش بيمارستان‌ها براي مواجهه با اين بيماري از اهميت زيادي برخوردار است، لازم است تا واحدهاي درماني دانشگاه علاوه بر پذيرش بيماران، آمادگي خود را براي ارايه با كيفيت خدمات افزايش دهند.

وي با اشاره به مدل سازي سازمان جهاني بهداشت براي كشورهاي مختلف، گفت: براساس اين مدل پيش بيني مي‌شود در ايران 10 تا 24 ميليون نفر به آنفلوانزاي نوع A مبتلا شوند كه از اين تعداد 5/4 تا 5 ميليون نفر مراجعه سرپايي و حدود 565 هزار تا يك ميليون و 225 هزار بيمار بستري مي‌شوند.

دكتر ابوالحسني هدف اصلي انجام مداخلات را كاهش ميزان شيوع بيماري در جمعيت سالم دانست و افزود: براساس الگوي گسترش بيماري، هم اكنون با افزايش تدريجي آنفلوانزاي نوع A مواجه هستيم كه پيش بيني مي‌شود در ماه‌هاي آينده با اوج آن روبرو شويم. بر اين اساس لازم است خود را براي مواجهه با آن مرحله آماده كنيم.

معاون سلامت دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اين كه در بيشتر مواقع، بيماري خود به خود بهبود مي‌يابد و نياز به بستري نيست، افزود: با اين وجود بايد اقداماتي را انجام داد كه با مراجعه بيماران به بيمارستان از انتقال بيشتر بيماري جلوگيري شود.

وي با تاكيد بر جدا سازي مسير رسيدگي بيماران مبتلا به آنفلوانزاي نوع A در بيمارستان، گفت: با تشخيص بيماري در بيماران بدحال لازم است كه مراحل بستري با سرعت بيشتري انجام و اتاق مجزايي براي آنان در نظر گرفته شود تا به اين ترتيب از تماس آنها با سايرين كاسته شود.

دكتر ابوالحسني خطر انتقال بيماري را بعد از 7 روز يا يك روز بعد از رفع تب عنوان كرد و گفت: بيمارستان‌ها بايد آمادگي لازم را براي پذيرش 5 برابر ظرفيت عادي مراجعين داشته باشند.

معاون سلامت دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به زمينه‌هاي كسب آمادگي بيمارستان‌ها گفت: در صورت اپيدمي شدن بيماري، بيمارستان‌ها بايد در زمينه پذيرش حجم مراجعين سرپايي و بستري، جايگزيني پرسنلي كه به دليل بيماري غيبت مي‌كنند، كنترل عفونت، گزارش دهي مناسب و... آمادگي هاي لازم را داشته باشند.

وي همچنين ايجاد درمانگاه مخصوص بيماران مشكوك به آنفلوانزا (ILI)، آموزش پرستاران براي ويزيت بيماران در صورت افزايش ناگهاني موارد ابتلا، اختصاص تعدادي از تخت‌هاي بيمارستان از 15 درصد و در شرايط بحران 50 درصد به موارد آنفلوانزاي شديد، آمادگي براي برپا كردن بخش بستري در نقاط جديد بيمارستان نظير فضاي باز بيمارستان، نمازخانه و امكان اطراف بيمارستان، به كارگيري نيروهاي داوطلب، تامين دارو، اقلام شخصي، وسايل حفاظت فردي و كنترل عفونت متناسب با حجم بالاي بيماري را از جمله اقدامات لازم براي مواجهه با حجم بالاي بيمار برشمرد.

دكتر ابوالحسني كنترل عفونت را از نكات مهم در كاهش شيوع بيماري دانست و گفت: نحوه صحيح شست و شوي دست، تفكيك و بي‌خطر سازي زباله‌ها، اختصاص اتاق جدا سازي و ايزوله در بخش، استفاده از وسايل حفاظت شخصي نظير كلاه، دستكش، عينك و ماسك و ضد عفوني اتاق و وسايل، از جمله مواردي است كه براي كنترل عفونت بايد به خوبي رعايت شود.

وي با تاكيد بر نهادينه شدن فرهنگ شست و شوي صحيح دست افزود: در شرايط فعلي اين نكته از اهميت زيادي برخوردار است كه علاوه بر رعايت آن بايد به ديگران هم آموزش دهيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90171s, 18q