بررسي طرح تخصيص يارانه براي نگهداري يتيمان برجاي مانده از والدين ايدزي

۱۳۸۸/۰۶/۲۱ - ۱۱:۳۷ - کد خبر: 17300
بررسي طرح تخصيص يارانه براي نگهداري يتيمان برجاي مانده از والدين ايدزي
دكتر پرويز افشار در گفت‌وگو با ايسنا، در حالي كه رسيدگي به امور يتيمان بر جاي مانده از ايدزي‌ها را از ديگر اولويت‌هاي كاري كميته حمايت‌هاي اجتماعي مبتلايان به ايدز عنوان مي‌كند، گفت: طرح بيمه‌هاي اجتماعي، ايجاد سرپناه براي افراد فاقد مسكن، معاضدت‌هاي حقوقي و قضايي و ادامه تحصيل فرزندان مبتلايان به ايدز از برنامه‌هاي آتي اين كميته در حمايت از مبتلايان به ايدز و خانواده‌هاي آن‌ها به شمار مي‌رود.

وي ادامه داد: اما با توجه به نو پا بودن اين كميته، اگر هر سال يكي از اولويت‌هاي اعلام شده نيز اجرايي شود، كميته حمايت‌هاي اجتماعي مبتلايان به ايدز يكي از پركارترين كميته‌هاي تخصصي كشور به شمار مي‌رود.

رييس كميته فني حمايت‌هاي اجتماعي ايدز در ادامه با اشاره به تصويب و ابلاغ طرح «بيمه درمان مبتلايان ايدزي و خانواده‌هاي آن‌ها» در مورد افراد تحت پوشش اين طرح اظهار كرد: با توجه به اين كه مصوبه و ابلاغ اين طرح به استان‌ها به تازگي و ظرف دو تا سه ماه گذشته صورت گرفته است، هنوز از تعداد افراد تحت پوشش اطلاعي ندارم، هر چند تعداد مهم نيست، چرا كه وقتي يك طرح حمايتي به صورت رايگان اجرا مي‌شود، معمولا ميزان پوشش اجراي آن حدود 100 درصدي است و نگراني از اين بابت وجود ندارد.

افشار در مورد تعداد مبتلايان به ايدز و خانواده‌هاي آن‌ها كه مخاطبان اين طرح بيمه‌اي هستند با استناد بر آخرين آمار وزارت بهداشت عنوان كرد: حدود 20 هزار مبتلا به ايدز در كشور ثبت شده است و با در نظر گرفتن ضريب ايدز كشور كه از سوي سازمان جهاني بهداشت تعيين مي‌شود، پيش‌بيني مي‌شود حدود 100 هزار نفر در كشور مبتلا به ايدز باشند.

به گفته وي، با در نظر گرفتن ميانگين تعداد افراد خانواده‌ اين تعداد از مبتلايان مي‌توان گفت، در حدود 200 تا 280 هزار نفر مبتلابه ايدز و خانواده‌هاي آن‌ها تحت پوشش طرح بيمه درماني مبتلايان ايدزي قرار بگيرند. اين در حاليست كه پيش‌بيني مي‌شود، حدود 30 درصد از اين افراد داراي دفترچه بيمه درماني باشند.

مشاور وزير رفاه همچنين در مورد ميزان اعتبار لحاظ شده براي پوشش بيمه‌اي اين افراد، گفت: اعتبار جداگانه‌اي براي اين طرح در نظر گرفته نشده است و ميزان اعتبار مورد نياز براي اجراي آن هر سال در بودجه سنواتي سازمان بيمه خدمات درماني و ذيل رديف بودجه طرح بيمه همگاني ايرانيان در نظر گرفته مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99429s, 18q