مصرف قند يا خرما در هنگام افطار در کاهش قند خون موثر است

۱۳۸۸/۰۶/۲۱ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 17304
مصرف قند يا خرما در هنگام افطار در کاهش قند خون موثر است
دکتر بابايي کارشناس تغذيه معاونت بهداشت و درمان آذربايجان غربي در گفت‌وگو با ايسنا با بيان مطلب فوق افزود: قند يا خرما به علت جذب سريع در صورت مصرف با آب جوشيده خنک شده يا چاي در کاهش قند خون موثر است.

وي صرف شام بعد از افطار را تاييد نکرد و افزود: با بررسي‌هاي صورت گرفته به تمامي روزه داران توصيه مي شود در ماه مبارک رمضان افطار و شام با هم و در يک وعده صرف شود چرا که خوردن شام بعد از افطار منجر به از بين رفتن اشتها براي خوردن سحري، کاهش بازده کاري انسان طي روز و افزايش وزن در ماه مبارک رمضان مي شود.

بابايي صرف شام بعد از افطار را براي نوجوانان ضروري دانست و افزود: با توجه به در سن رشد بودن نوجوانان بايد وعده غذايي آنها در سحر و افطار کامل باشد.

وي با اشاره به اينکه اکثر نوجوانان در هنگام افطار توانايي هضم يک وعده غذايي کامل را ندارند، گفت: اين افراد بايد با يک غذاي کاملا سبک روزه خود را باز کرده و پس از 3 ساعت شام صرف کنند.

کارشناس تغذيه معاونت بهداشت و درمان آذربايجان غربي استفاده از مايعات داراي درجه حرارت بدن را براي باز کردن روزه مناسب دانست و افزود: با توجه به خالي بودن معده به مدت طولاني استفاده از مايعات داراي حرارت بدن از جمله آب جوشيده خنک شده، چاي کمرنگ و سوپ داراي غلظت پايين براي باز کردن مناسب هستند.

وي با اشاره به اينکه در هنگام افطار بايد از غذاهاي سبک و مختصر استفاده شود، گفت: در هنگام افطار بهتر است غذاهاي سبک و مختصر از جمله گروههاي غذايي شير، ماست و پنير، ميوه، سبزي، نان و برنج مصرف شود.

بابايي با اشاره به اينکه حذف سحري باعث کاهش کارايي روزانه بدن مي شود، گفت: وعده سحري به علت عدم تامين نيازهاي بدن نبايد حذف شود چراکه باعث کاهش کارايي روزانه بدن شده و در نتيجه کمبود بيش از حد انرژي و سوخت ناقص چربيها، ترکيبات کتوني در بدن ايجاد مي شودکه منجر به ايجاد بوي بد دهان، سر درد و ايجاد دردهاي عضلاني مي شود.

وي با اشاره به اينکه سحري بايد ويژگي يک وعده ناهار را داشته باشد، گفت: در سحري بايد از غذاهايي استفاده شود که در حد امکان احساس تشنگي را به حداقل برساند و از خوردن غذاهايي از جمله ماکاروني، ته ديگ و آش رشته که آب بدن را جذب مي کنند بايد پرهيز کرد.

کارشناس تغذيه معاونت بهداشت و درمان آذربايجان غربي استفاده از سالاد و هندوانه در هنگام سحري را در کاهش تشنگي موثر دانست و افزود: خوردن سالاد و هندوانه تاحد زيادي مانع از تشنگي در ماه رمضان مي شود و توصيه مي شود در وعده سحري به مقدار مناسبي از انواع سبزي ها مصرف شود.

وي افزود: سبزي ها با داراي بودن مواد مغذي مختلف و آب علاوه بر تامين ويتامين ها و املاح مورد نياز بدن از تشنگي افراد در طول روز جلوگيري مي کند.

بابايي يکي از راههاي مقابله با تشنگي را در ماه رمضان محدود کردن مصرف نمک در وعده هاي افطار و سحر عنوان کرد.

وي مصرف مواد غذايي شيرين را عاملي موثر در زودتر گرسنه شدن افراد در ماه رمضان عنوان کرد و افزود: مواد غذايي شيرين با تحريک انسولين موجب ورود قند خون به داخل سلولها و در نتيجه کاهش قند خون شده و به اين ترتيب شخص زودتر احساس گرشنگي مي کند.

اين کارشناس تغذيه بر پيروي از برنامه غذايي متنوع و متعادل در ماه رمضان تاکيد کرد و افزود: خوردن 4 گروه اصلي غذايي از جمله نان و غلات، ميوه و سبزيجات، گوشت، حبوبات و تخم مرغ و شير و لبنيات در ماه رمضان ضروري است.

وي در خاتمه افزود: با رعايت تنوع و تعادل در مصرف غذا نيازهاي تغذيه اي از جمله آب، املاح، ويتامينها، پروتئين ها و انرژي مورد نياز بدن تامين مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.67403s, 18q