مرندي: راهكار رفع مشكل پزشكان بيكار و كمبود پزشك مناطق محروم، اجراي صحيح پزشك خانواده است

۱۳۸۸/۰۶/۲۱ - ۱۱:۵۰ - کد خبر: 17306
مرندي: راهكار رفع مشكل پزشكان بيكار و كمبود پزشك مناطق محروم، اجراي صحيح پزشك خانواده است
سيدعليرضا مرندي در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص راهكار حل مشكلات موجود در وزارت بهداشت در مورد پزشكان بيكار و كمبود پزشك در مناطق محروم كه در زمان راي اعتماد به وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در مجلس مورد بحث بود، تصريح كرد: اين خيلي ارتباطي به كميسيون بهداشت و درمان مجلس ندارد و تمهيدي است كه وزارت بهداشت بايد بينديشد.

به گفته وي، وزارت بهداشت بايد با ارتقاي شبكه بهداشت و تكميل آن و راه‌اندازي سيستم ارجاع، پزشكان بيكار را در قالب پزشك خانواده بكارگيرد، البته موضوعات مذكور جزء برنامه‌هايي است كه دكتر وحيددستجردي قصد دارد در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي دنبال كند.

دكتر مرندي تاكيد كرد: پزشك خانواده‌اي كه در حال حاضر در كشور اجرا مي‌شود فاقد كارآيي مناسب است، چراكه وزارت بهداشت پزشكان مذكور را تنها در بعد درمان آموزش‌ داده است، در حالي‌كه بايد پيش از اين‌كه اين پزشكان در نقاط متفاوت گسيل مي‌شوند به آنها آموزش‌هايي در ارتباط با ارتقاي سلامت جامعه و مسايل پيشگيري و بهداشت و عوامل اجتماعي سلامت ارايه شود، ضمن‌ اين‌كه پس از بكارگيري آنها در مقابل فعاليت‌هاي بهداشتي كه انجام مي‌دهند به آنها حقوق پرداخت شود نه فقط براي تعداد مريضي كه ويزيت مي‌كنند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان در ادامه تصريح كرد: متاسفانه آن چيزي كه هم‌اكنون تحت عنوان پزشك خانواده اجرا مي‌شود تنها در ويزيت بيماران خلاصه شده است كه موضوع سلامت را تحت الشعاع قرار مي‌دهد، در اين صورت پول زيادي تنها در بعد درمان هزينه مي‌شود و در نهايت هم سلامت جامعه ارتقا نمي‌يابد. اگر هدف ارتقاي سلامت جامعه، بهبود شاخص‌ها و كاهش مرگ و مير است بايد مسايل زيربنايي پيشگيري و بهداشت جامعه مورد توجه و رسيدگي قرار گيرد.

نماينده مردم تهران هم‌چنين افزود: پزشكان خانواده‌اي كه در مناطق محروم به كار گرفته مي‌شوند بايد از لحاظ حقوقي تامين شوند، چراكه زندگي در مناطق محروم مشكلات خاص خود را دارد، پزشكي كه سال‌ها وقت خود را صرف تحصيل مي‌كند زمان حضوردر مناطق محروم بايد حداقل از امكانات رفاهي برخوردار باشد تا ضمن ارايه خدمت به مردم در مناطق محروم، بتواند براحتي در كنار خانواده‌اش زندگي كند.

دكتر مرندي گفت: اگر وزارت بهداشت امتيازاتي براي پزشكاني كه در مناطق محروم به ارايه خدمت مشغول مي‌شوند در نظر گيرد كه آينده آنها را تضمين كند، مردم مناطق محروم كشور از حضور پزشك بهره‌مند خواهند شد. لازمه عدالت اجتماعي و عدالت در سلامت، حضور پزشكان خوب در مناطق محروم است، متاسفانه هم‌اكنون مناطق محروم كشور فاقد پزشك است.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس در خاتمه خاطرنشان كرد: اگر امكانات رفاهي و پرداخت مناسب در مقابل ارايه خدمات صحيح بهداشتي در مناطق محروم براي پزشكان خانوده تامين شود علاوه بر بكارگيري پزشكان بيكار، شبكه بهداشت تكميل شده و مردم مناطق محروم از خدمات بهداشتي و درماني مناسب بهره‌مند خواهند شد. اگر وزارت بهداشت در اين زمينه با مشكل كمبود اعتبار مواجه شود مجلس آمادگي دارد به شدت موضوع را پيگيري و در جهت حل مشكل كمبود اعتبار هرگونه كمكي خواهد كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11687s, 18q