روزه‌داري بيماران رواني تحت‌نظر پزشک معالج انجام شود

۱۳۸۸/۰۶/۲۱ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 17310
روزه‌داري بيماران رواني تحت‌نظر پزشک معالج انجام شود
دکتر همايون اميني، متخصص بيماري‌هاي اعصاب و روان و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه روزه داري براي افرادي که داراي مشکلات خفيف رواني هستند مشکلي ايجاد نمي‌کند، گفت: روزه داري براي بيماراني چون مبتلايان به افسردگي خفيف يا افرادي که براي پيشگيري از مشکلات رواني دارو مصرف مي‌کنند مشکلي ايجاد نمي‌کند.

وي در ادامه در خصوص گرفتن روزه براي بيماران روحي شديد که دارو مصرف مي‌کنند، گفت: مصرف برخي داروهاي رواني مانند ليتيوم باعث کم آبي بدن مي‌شود و عدم مصرف آب در طول روز نيز باعث آسيب زدن به کليه افراد مي‌شود و اين افراد درصورت تمايل براي گرفتن روزه حتماً بايد به پزشک معالج خود مراجعه کنند.

اين روانپزشک با تأکيد بر اين که هر فعاليت معنوي به مانند روزه داري مي‌تواند در جهت ارتقاي سلامت رواني افراد موثر باشد، تصريح کرد: اما نمي‌توان اين نسخه را براي هر بيماري تجويز کرد و بيماران بسته به نوع بيماري و شرايط آن مجاز به گرفتن روزه هستند.

وي در ادامه تاکيد کرد که به هم خوردن نظم خواب و گرسنگي و تشنگي ناشي از روزه‌داري مي‌تواند استرس و اضطراب را در بيماران روحي و رواني افزايش دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17604s, 18q