اهداي عضو از مرگ مغزي موضوع مغفول در وزارت بهداشت

۱۳۸۸/۰۶/۲۱ - ۱۱:۵۴ - کد خبر: 17311
اهداي عضو از مرگ مغزي موضوع مغفول در وزارت بهداشت
مصطفي قاسمي در گفت‌وگو با ايسنا، اهداي عضو از مرگ مغزي را موضوع مغفول مانده وزارت بهداشت عنوان كرد و گفت: از آنجا كه متاسفانه ايران در گروه كشورهاي حادثه‌خيز بوده و به نوعي با حوادث و سوانح مختلف نيز مواجه است، با توجه به فرهنگ ديني و نبود موانع قانوني، استفاده صحيح از بيماران مرگ مغزي و اعضاي آنها، مي‌تواند براي هميشه به دغدغه‌هاي هزاران نفر از متقاضيان دريافت عضو از جمله متقاضيان پيوند كليه، خاتمه دهد. در حالي كه وزارت بهداشت تا به امروز از اين موضوع حياتي غفلت كرده است.

رييس انجمن حمايت از بيماران كليوي ادامه داد: به نظر مي‌رسد جمعي از مسوولان فعال در حوزه پيوند اعضا، در اين حوزه به انسجام لازم نرسيده‌اند و ضعف‌هايي داشته‌اند. بر اين اساس با توجه به معضل بازار سياه خريد و فروش كليه، اميدواريم براي حل اين معضل نيز برنامه‌ريزي منسجم و دقيقي صورت گيرد.

وي با تاكيد بر لزوم ساماندهي اساسي در ثبت متقاضيان اهداي عضو پس از مرگ، ادامه داد: در اين زمينه چندين بخش و نهاد و مركز درماني فعاليت دارند و اگر متولي ثبت نام از متقاضيان اهداي عضو پس از مرگ به يك مركز يا نهاد داده شود، بسياري از مشكلات و سردرگمي‌هاي مردم و حتي بسياري از بوروكراسي‌هاي اداري اين امر مرتفع مي‌شود.

قاسمي بر لزوم افزايش كيفيت دياليز و همچنين ارتقا كيفيت زندگي بيماران دياليزي و پيوند كليه تاكيد كرد و با اشاره به فرسودگي و كمبود دستگاه‌هاي دياليز در كشور، گفت: عليرغم وعده‌هاي داده شده طي ساليان گذشته مبني بر بازسازي و به روز كردن دستگاه‌ها و تجهيزات دياليز، متاسفانه در اين بخش همچنان با مشكلات و چالش‌هاي اساسي دست به گريبانيم. بر اين اساس لازم است به صورت شفاف اعلام شود كه چند دستگاه و به كدام بخش‌ها داده شده است تا بر اين اساس انجمن به عنوان متولي بيماران كليوي بتواند برنامه‌ريزي كرده و برنامه‌هاي خود را پيگيري كند.

وي هزينه تامين داروهاي پيوند كليه را براي بسياري از بيماران كمرشكن عنوان كرد و در اين باره گفت: انتظار آن است كه در اين زمينه نيز چاره‌جويي اساسي صورت گيرد و وزارت بهداشت با تعامل جدي و زودهنگام با وزارت رفاه و سازمان‌هاي بيمه‌گر اين موضوع را هر چه زودتر حل كند.

قاسمي با اشاره به توانمندي‌ها و ظرفيت‌ بالاي NGOهاي درگير مسايل بيماران صعب‌العلاج، در پايان گفت: در كشور ما NGOها به دليل ارتباط‌هاي گسترده با بيماران، از توانمندي‌هاي زيادي برخوردارند. اما به نظر مي‌رسد تاكنون از ظرفيت بالاي NGOها در راستاي خدمت رساني بهينه‌تر به بيماران استفاده نشده است. اين در حالي است كه NGOها مي‌توانند به عنوان بازوي كمكي دولت مورد استفاده قرار گيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.57921s, 18q