راهكارهاي پيشنهادي مركز پژوهش‌هاي مجلس براي رفع چالش بازار كار و آموزش رشته پزشكي در كشور

۱۳۸۸/۰۶/۲۱ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 17314
راهكارهاي پيشنهادي مركز پژوهش‌هاي مجلس براي رفع چالش بازار كار و آموزش رشته پزشكي در كشور
دفتر مطالعات اجتماعي مركز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اين مطلب كه آهنگ رو به رشد تربيت نيروي انساني در رشته‌هاي پزشكي و پيراپزشكي كه بخش قابل توجهي از آنها از دانشگاه‌هايي غير از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تابعه وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشكي فارغ التحصيل مي‌شوند از يك سو و تحديد فرصت‌هاي شغلي موجود براي پزشكان در دستگاه‌هاي دولتي از سوي ديگر، رسيدن به تعادل در عرضه و تقاضاي نيروي انساني گروه پزشكي را كه در سال‌هاي اخير حدود 9 درصد بيكاران فارغ‌التحصيل دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي را به خود اختصاص ‌داده، با مشكل جدي مواجه ساخته است، افزود: شكي نيست كه براي هرگونه برنامه‌ريزي صحيح نياز به منابع اطلاعاتي دقيق است در حالي كه بررسي اجمالي نشان مي‌دهد هيچ‌ يك از مراكز مسئول و مرتبط با پزشكان بانك اطلاعاتي منسجم و يكپارچه‌اي جهت بررسي وضعيت اشتغال پزشكان، محل اشتغال، نحوه اشتغال و... ندارند و به همين دليل تشكيل بانك اطلاعات پزشكان ايران در مرحله نخست بسيار ضروري است.

از سوي ديگر با توجه به وضعيت متغير نياز به پزشك و تعداد دانش‌آموختگان پزشكي به نظر مي‌رسد بايد يك متولي واحد نسبت به جذب دانشجوي پزشكي نيازسنجي و اقدام كند كه در ساختار فعلي دولت، اين وظيفه بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي است. از سوي ديگر قوانيني نظير قانون تثبيت ظرفيت‌هاي پذيرش دانشجويان گروه پزشكي مصوب 1374 و ... عملا اجازه اين كار را به وزارت بهداشت نمي‌دهد. براي رفع اين مشكل شايد بتوان با مصوبه‌اي اختيار تعيين ظرفيت پذيرش دانشجو در رشته‌هاي علوم پزشكي در سطح كشور را (شامل مراكز دولتي و غيردولتي) بر اساس نيازسنجي به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي محول كرد.

اين گزارش با اشاره به اين كه قوانين خدمت خارج از مركز پزشكان اگر چه تا به حال منشاء خدمات بسياري براي كشور بوده است، مي‌افزايد: از سويي تداوم اين روند، جذب و اشتغال پزشكان را با مشكلاتي مواجه مي‌سازد. البته نمي‌توان اين قانون را يك شبه لغو كرد، اما با تعديل آن و فراهم آوردن زمينه‌هاي لازم، مي‌توان پزشكان با انگيزه را جايگزين نيروهاي طرحي كرد.

در بخش ديگري از اين گزارش آمده است: آغاز اجراي نظام ارجاع از سال 1384 نويدبخش آغاز اصلاحاتي بنيادين در نظام بهداشت و درمان كشور بود. اجراي كامل اين طرح مي‌تواند موجب برطرف شدن نياز مناطق محروم و حضور پزشكان در اين مناطق باشد. البته براي نيل به اين منظور نياز به اعمال اصلاحاتي در شيوه اجراي طرح و ايجاد مشوق‌هاي پايدار براي پزشكان در مناطق محروم است. با اجراي كامل اين طرح امكان ارزيابي و تعيين تعداد دقيق پزشك مورد نياز كشور با سهولت و دقت بيشتري قابل انجام خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17583s, 18q