حمام آفتاب و برنزه کردن باعث تخريب الياف کلاژن و چروک پوست مي‌شود

۱۳۸۸/۰۶/۲۱ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 17316
حمام آفتاب و برنزه کردن باعث تخريب الياف کلاژن و چروک پوست مي‌شود
دکتر بهروز باريک بين متخصص پوست و مو در گفت وگو با ايسنا، گفت: يکي از آسيب‌هاي شايع در فصل تابستان، برنزه کردن پوست در سواحل دريا يا استخرهاي روباز است. افراد با اعتقاد به اينکه پوست زيباتري داشته باشند اقدام به اين کار مي‌کنند در حالي که برنزه کردن خطرات جدي و گاه جبران ناپذيري را در پوست ايجاد مي‌کند.

وي با اشاره به اينکه گاهي افراد براي برنزه کردن پوست يا آرامش گرفتن از آفتاب، مدت‌ها زير تابش مستقيم خورشيد مي‌خوابند؛ افزود: مهمترين خطر اين کار ناشي از اشعه ماوراء بنفش است که موجب برنزه شدن پوست و در نتيجه عوارضي همچون ايجاد لکه‌هاي پوستي و چين و چروک مي‌شود.

وي تاکيد کرد: افراد تا حد امکان بايد از اين روش‌ها براي برنزه کردن پوست خودداري کنند؛ چرا که تابش آفتاب با تمام فوايدش اگر مستقيم و طولاني مدت بر پوست بتابد در نهايت مرگ را در پي دارد.

دکتر باريک بين در ادامه ضمن اشاره به اين که استفاه از سالن‌هاي مجهز به سولاريوم نيز خطرناک هستند و باعث ايجاد سرطان مي‌شوند، افزود: راه‌هاي مناسبي براي جايگزين کردن اين روش وجود دارد از جمله اين که فرد مي‌تواند براي آرامش يافتن به جاي استفاه از آفتاب، ورزش، شنا در فضاي سر بسته و يا پياده روي را جايگزين کند و براي برنزه کردن نيز از کرم‌هاي برنزه کننده استفاده کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40619s, 19q