روزه بدون سحري، سوء تغذيه به دنبال دارد

۱۳۸۸/۰۶/۲۲ - ۱۲:۱۸ - کد خبر: 17330
روزه بدون سحري، سوء تغذيه به دنبال دارد
يوسف نقيايي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: روزه بدون سحري با توجه به عواملي مانند فاصله‌ طولاني سحر و افطار و همچنين كاهش تعداد دفعات جذب مواد غذايي مي‌تواند لطمات جدي به بدن وارد كرده و باعث از دست رفتن مقدار قابل توجهي از مواد غذايي شده كه اين امر در نهايت منجر به سوء تغذيه در فرد مي‌شود.

وي ادامه داد: سوءتغذيه چه در سحر و چه در افطار، مي‌تواند براي فرد مشكل بوجود آورده و باعث كمبود مواد غذايي گردد.

وي بيان كرد: تاكيد كارشناسان تغذيه بر اين است كه روزه داران، وعده هاي سحر و افطار خود را به موقع مصرف كنند و آن را به هيچ عنوان از دست ندهند ضمن اينكه توصيه مي شود بين افطار و سحر نيز شام سبك يا ميان وعده‌هايي را صرف كنند.

نقيايي عنوان كرد: بهترين كاري كه مي‌توان در سحر انجام داد اين است كه اين وعده را با وعده‌ ناهار مطابق دانسته و حجم آن با وعده‌ ناهار در نظر گرفته شود، به عبارتي در وعده سحري از گروههاي مختلف غذايي مانند نان، غلات، گوشت و حبوبات استفاده شود.

وي مصرف سبزيجات، گوشت، حبوبات، شير و لبنيات را در وعده‌ سحر ضروري دانست و بيان كرد: سبزيجات باعث حفظ آب بدن و مانع تشنگي در طول روز مي‌شود و عدم دريافت گوشت و حبوبات نيز مقدار قابل توجهي پروتئين بدن را كاهش مي‌دهد.

نقيايي روزه‌ بدون سحري را همراه با سوء تغذيه بيان كرد و افزود: اين عارضه به صورت كم وزني يا لاغري بيش از حد و يا كمبود مواد معدني بروز مي‌كند و نيز كمبود ويتامين‌ها از جمله ويتامين A را كه مستعد ‌ابتلا به عفونت است به دنبال دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.12635s, 18q