نگاه به بيمار به عنوان ابزار آموزشي بايد تغيير کند

۱۳۸۸/۰۶/۲۲ - ۱۲:۳۴ - کد خبر: 17333
نگاه به بيمار به عنوان ابزار آموزشي بايد تغيير کند
دکتر سيد رسول ميرشريفي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه پوشش خدمات درماني در بخش جراحي بيمارستان امام خميني غالباً براي افراد محروم جامعه است، اظهار داشت: اين امر نهايت افتخار براي مجموعه محسوب مي‌شود.

وي افزود: پيشرفت در راستايي صورت مي گيرد که دانشجو با بيمار به عنوان يک انسان و نه ابزاري براي آموزش برخورد مي‌کند که اين خود نگاه مقدسي است که بايد در تمامي مراکز درماني و آموزشي کشور نهادينه شود.

دکتر ميرشريفي با بيان اينکه بيماران انسانهاي شريفي هستند که ما موظف به ارائه خدمت به آنها هستيم و نبايد وضعيت مالي بيمار در روند درمان آنها تأثيرگذار باشد؛ بيان کرد: اين موضوع در حال حاضر کمتر مورد توجه قرار مي گيرد.

وي اضافه کرد: در آيات و احاديث ديني به کرات ذکر شده است که «نياز انسان ها به شما از نعمات الهي است» و اين خود نشان دهنده اجر و قربي است که نزد پروردگار در رابطه با موضوع درمان بيماران وجود دارد.

دکتر ميرشريفي در ادامه با بيان اينکه بخش جراحي بيمارستان امام در گامي نوين، همکاريهاي خود را با مرکز تصويربرداري افزايش داده است؛ گفت: در حال حاضر بسياري از مسائل تشخيصي به صورت پروژه هاي مشترک تيمي در دست اجرا است که شاخص اين همکاري تيمي در جراحي عروق اندواسکولار است.

وي پيرامون اهميت معنوي رشته پزشکي، اظهار داشت: هميشه به دانشجويان مي گويم که اگر اين رشته را به خاطر ماديات انتخاب کرده‌ايد سخت در اشتباهيد زيرا که در اين دوران ديگر رشته پزشکي از لحاظ بُعد مالي مانند گذشته نيست.

وي اضافه کرد: پزشک بيش از هرچيز بايد توانايي رويارويي با درد و آه مردم را داشته باشد و اگر عاشق خدمت به انسانهاي دردمند نباشد و از تسکين آنها احساس رضايت نکند بايد اين رشته را رها کند و به رشته ديگري روي آورد.

دکتر ميرشريفي در پايان با بيان اينکه دانشجويان و پزشکان جوان بايد تمامي بيماران را همچون اعضاي خانواده خود بپندارند؛ خاطرنشان کرد: مطمئن باشيد که با لحاظ کردن اين مسئله ديگر در هيچ کجاي اين سرزمين نگاه امرار معاشانه و ابزار آموزشي به بيماران نخواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.41632s, 18q