قرار گرفتن صرع در زمره بيماري‌هاي خاص

۱۳۸۸/۰۶/۲۲ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 17341
قرار گرفتن صرع در زمره بيماري‌هاي خاص
دكتر شهرام ابوطالبي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينكه حدود پنج سال است انجمن پيگير تعيين روز ملي صرع است، اظهار كرد: آخرين مكاتبه 20 روز قبل انجام شده است كه هنوز پاسخي دريافت نكرده‌ايم.

وي با اشاره به اين كه انجمن صرع يك سازمان مردم نهاد (NGO) است كه با حمايت خيرين اداره مي‌شود، مشكلات مالي انجمن را يكي از مهمترين مسائل پيش روي اين تشكل صنفي عنوان و تاكيد كرد: با توجه به شرايط اقتصادي،‌ حجم كمك‌هاي خيرين شروع به كاهش كرده است و ما حتي در انجام فعاليت‌هاي معمول انجمن با مشكل مواجهيم.

ابوطالبي افزايش قيمت داروها و نيز عدم پذيرش داروهاي جديد توسط بيمه‌هاي درماني از يك سو و كاهش چشمگير كمك‌هاي مالي انجمن به اعضاي خود را از سوي ديگر، از جمله دلايل تشديد مشكلات مالي عنوان كرد و افزود: پيش از اين بودجه مختصري به انجمن صرع تعلق مي‌گرفت كه حدود دو سال است اين رديف بودجه حذف شده است.

وي ادامه داد: گفته مي‌شد كه اين رديف به سازمان بهزيستي تعلق گرفته است و از اين پس اين مبلغ بايد توسط وزارت رفاه به انجمن پرداخت شود، اما علي رغم پيگيري‌هاي صورت گرفته، هيچ پرداختي صورت نگرفته است.

دكتر ابوطالبي با اشاره به نقش بيمه كردن اعضا در بهبود وضعيت رفاهي و درماني اعضاي انجمن، تشريح كرد: طبق قانون، اگر انجمن بخواهد فرد مصروع را بيمه خويش فرما كند، ناچار است كل اعضاي خانواده را بيمه و همه هزينه آن را پرداخت كند.

وي با اشاره به بي نتيجه بودن مذاكرات با بيمه خدمات درماني تاكيد كرد: اگر وزير بهداشت در راستاي رفع اين مشكل اقدام كند، انجمن مي‌تواند تقريبا تمام اعضاي غير بهره‌مند از بيمه خود را بيمه كند.

رييس انجمن صرع ايران در حالي از پيگيري‌هاي انجمن براي احتساب صرع در زمره بيماري‌هاي خاص خبر داد كه بيش از يك ميليون مصروع معادل 1 تا 2 درصد جمعيت كشور را تشكيل مي‌دهند.

وي با تاكيد بر اينكه چنين اقدامي نقش بسزايي در كاهش هزينه‌هاي درمان مصروعان كشور خواهد داشت به مقوله اقتصاد بهداشتي اشاره و تاكيد كرد: هزينه‌هاي درماني اين بيماران در مقايسه با بيماريهاي خاص بسيار كمتر است.

دكتر ابوطالبي علت مخالفت وزارت بهداشت با اين اقدام را عدم ناتوان كنندگي بيماري صرع عنوان و تاكيد كرد: 20 درصد مبتلايان، ‌از صرع مقاوم كه كاملا ناتوان كننده است رنج مي‌برند و مي‌توان دست كم اين بخش از مصروعان را در زمره بيماران خاص قلمداد كرد.

وي در پايان با بيان اينكه صرع يكي از شايع‌ترين بيماريهاي مغز و اعصاب است، تاكيد كرد: با مديريت و درمان صحيح اين بيماري، فرد مي‌تواند زندگي معمولي خود را پي بگيرد؛ از اين رو لازم است سياست‌هاي ويژه‌اي براي در اولويت قرار دادن اين بيماري در نظر گرفته شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.42751s, 18q