غربالگري كم كاري مادرزادي تيروئيد دربيش از93درصد نوزادان كشور

۱۳۸۸/۰۶/۳۰ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 17391
غربالگري كم كاري مادرزادي تيروئيد دربيش از93درصد نوزادان كشور
دكتر حسن آقاجاني در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين خبر گفت: اين امر بر اساس پرسشنامه‌ تدوين شده توسط گروه تخصصي صورت مي‌گيرد و در حال حاضر مراحل پاياني خود را مي‌گذراند.

وي با بيان اين كه اجراي اين طرح كمك مي‌كند تا اطلاعات دقيقي از وضعيت سكته‌هاي قلبي كشور به دست آيد، ادامه داد: به اين ترتيب مي‌توان نقايص درماني به كار گرفته شده در اين موارد را شناسايي و برطرف كرد. همچنين به دنبال اجراي اين طرح مي‌توان بر اساس پيشرفت‌هاي روز دنيا، برنامه‌ريزي‌هاي لازم براي سكته‌هاي قلبي را انجام داد.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي غيرواگير وزارت بهداشت با اشاره به طرح غربالگري زردي و اجباري شدن غربالگري كم كاري مادرزادي تيروييد در كشور، ادامه داد: تشخيص به موقع كم كاري مادرزادي تيروييد در نوزادان، درمان مؤثري را به دنبال دارد.

وي ادامه داد: در برنامه‌ غربالگري كم كاري مادرزادي تيروييد نوزادان از هر نوزاد در روز سوم تا پنجم پس از تولد، نمونه خون پاشنه پا گرفته مي‌شود و در صورت مثبت بودن نتايج آزمايش، نوزاد براي انجام آزمايش‌هاي تكميلي‌ فرا خوانده مي‌شود.

دكتر آقاجاني، عقب ماندگي ذهني و مشكلات جسمي و شنوايي را از عوارض كم كاري مادرزادي تيروييد در نوزادان دانست و افزود: اين طرح از برنامه‌هاي بسيار موفق بوده كه اكنون هم در حال اجراست و اكنون بيش از 93 درصد نوزادان متولد شده در كل كشور تحت پوشش اين برنامه هستند.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي غيرواگير وزارت بهداشت با اشاره به طرحي مربوط به غربالگري كم شنوايي نوزادان كشور نيز گفت: اين طرح از جمله برنامه‌هاي مشترك با سازمان بهزيستي است كه اقدامات مربوط به آن در اداره ژنتيك وزارتخانه در حال انجام است، اما هنوز به صورت يك برنامه كشوري درنيامده است. به منظور اختصاص منابع به اين طرح نيز اقداماتي در دست انجام است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.98321s, 18q