هند آلوده بودن برنج هایش را تایید کرد

۱۳۸۸/۰۷/۰۶ - ۱۲:۳۶ - کد خبر: 17438
هند آلوده بودن برنج هایش را تایید کرد
رييس مركز تحقيقات كشاورزي پنجاب هند در واكنش به محدوديت واردات برنج ايران به دليل آلودگي آن به سم آرسنيك اذعان كرد، مناطق زيادي از پنجاب مركز اصلي آرسنيك، كادميوم و ساير فلزات است و اگر در اين مناطق كشت و زرع صورت گيرد، بي شك محصولات توليدي شامل اين تركيبات سمي خواهد بود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اينترنتي اي ان آي ، در حالي كه دولت ايران محدوديتها و ممنوعيتهايي را براي واردات برنج باسماتي هند در نظر گرفته است ، كشاورزان ايالت پنجاب به شدت نگران اين مساله هستند.

چند روز پيش دولت ايران آزمايشهايي را بر روي برنج هاي وارداتي از ايالت پنجاب انجام داده است . گفته مي شود ميزان ارسنيك و كادميوم در اين برنجها بالاتر از حد استاندارد است . افزايش قيمت و رشد صادرات به ايران و ساير كشورها موجب شده تا كشاورزان سطح كشت برنج باسماتي را از 3.75 ميليون هكتار به بيش از 6.5 ميليون هكتار افزايش داده اند .

اين گزارش افزود: اگر ايران ميزان واردات برنج خود از هند را كاهش دهد ، كشاورزان هندي متحمل خسارات زيادي خواهند شد .

يك كشاورز هندي در اين باره گفت ، ما از دولت مي خواهيم تا براي اين مشكل اساسي چاره انديشي كند . ما نگران آن هستيم كه برنج ما در بازار هند بدون خريدار بماند .

بر اساس اين گزارش ، قيمت برنج باسماتي 1121 به شدت كاهش يافته و قيمت هر كيلوگرم از اين نوع برنج از 110 به كمتر از 85 روپيه رسيده است . قيمت برنج سلا از 75 به 60 روپيه كاهش يافته است .

بهارواج رييس مركز تحقيقات كشاورزي پنجاب در اين باره گفت ، مناطق زيادي در پنجاب وجود دارد كه مركز اصلي ارسنيك ، كادميوم و ساير فلزات است . اگر در اين مناطق كشت و زرع صورت گيرد ، بي شك محصولات توليدي شامل اين تركيبات سمي خواهد بود . ما از كشاورزان مي خواهيم تا در اين مناطق كشت نكنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.90555s, 18q