450 هزار ناشنوا در ایران زندگی می کنند

۱۳۸۸/۰۷/۰۶ - ۱۳:۰۹ - کد خبر: 17447
450 هزار ناشنوا در ایران زندگی می کنند
رضا غلامی با تبریک هفته جهانی ناشنوایان گفت: 121 هزار ناشنوا و کم شنوا در کشور شناسایی شده اند که 93 هزار نفر از آنان زیر پوشش خدمات بهزیستی قرار دارند.

وی افزود: 105 مرکز شنوایی شناسی و 126 مرکز گفتاردرمانی دولتی همچنین 45 مرکز کودک و خانواده ناشنوا در بخش غیر دولتی برای ارائه خدمات به ناشنوایان فعالیت می کنند.

غلامی با بیان اینکه شهریه مراکز غیردولتی ماهانه 120 هزار تومان است، اضافه کرد: سازمان بهزیستی به طور متوسط ماهانه 60 هزار تومان به این مراکز کمک می کند.

وی در ادامه با بیان اینکه سال گذشته 250 هزار نوزاد زیر پوشش طرح غربالگری برای تشخیص ناشنوایی قرار گرفتند، افزود: 2158 نوزاد به مرحله تشخیص و 657 نوزاد نیز پس از مرحله تشخیص از خدمات ویژه بهزیستی استفاده کردند.

غلامی با اشاره به اینکه در دو سال گذشته 900 نفر برای کاشت حلزون گوش 3 تا 4 میلیون تومان کمک هزینه دریافت کرده اند، گفت: سازمان بهزیستی آمادگی دارد خدمات تقویت توانبخشی پس از کاشت حلزون گوش را در استان محل سکونت بیماران یا استانهای همجوار ارائه کند.

مدیرکل دفتر توانبخشی معلولان بهزیستی اضافه کرد: شهریه تحصیل 12 هزار و 700 دانشجوی معلول در دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی و پیام نور پرداخت می شود که 2500 نفر از آنان معلولیت شنوایی دارند.

وی از پرداخت کمک هزینه به دانش آموزان معلول در خانواده های نیازمند خبر داد و گفت: امسال برای نخستین بار به دانشجویان معلول پذیرفته شده در دانشگاههای دولتی نیز 500 هزار تومان تشویقی پرداخت می شود.

غلامی از همکاری سازمانهای مردم نهاد برای ارائه خدمات به ناشنوایان نیز قدردانی کرد و افزود: تلاش بهزیستی تعامل و کمک با این تشکلها است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22242s, 18q