خانواده ايثارگران، پيشکسوتان قرآني و نخبگان تحت پوشش خدمات مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران قرار گرفتند

۱۳۸۸/۰۷/۰۶ - ۱۳:۱۷ - کد خبر: 17451
خانواده ايثارگران، پيشکسوتان قرآني و نخبگان تحت پوشش خدمات مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران قرار گرفتند
دکتر حسام الدين علامه مدير مرکز خدمات تخصصي درمان در منزل جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا، اظهار داشت: مرکز درمان در منزل (دم) پيشکسوتان قرآني که اکنون به سنين سالمندي رسيده‌اند را تحت پوشش اين طرح قرار داده است تا اين افراد بتوانند در صورت لزوم از خدمات درماني کامل، در منزل يا محل کارشان بهره‌مند شوند.

وي ادامه داد: طبق تفاهنامه‌اي که با معاونت تحقيقات و فناوري رياست جمهوري منعقد شد، ارائه کليه خدمات درماني به اساتيد و پيشکسوتان نخبه و مخترعان که از پرافتخارترين اعضا جامعه محسوب مي‌شوند، انجام گرفت.

دكتر علامه تصريح کرد: مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهي از سال 78 به عنوان اولين و تنهاترين مرکز عمومي غيردولتي فعال در کشور با هدف ارائه تمامي خدمات درماني و مراقبتي در منزل، کار خود را آغاز کرد و با برقرار کردن ارتباط‌هاي مثمر ثمر و مشترک پذيري از شهروندان تهراني توانست رشد قابل توجهي داشته باشد.

وي در خصوص ضرورت تشکيل مرکز خدمات تخصصي درمان در منزل اظهار داشت: مشکلات فراوان حمل و نقل و وجود مشغله‌هاي کارمندي در کلان شهري مثل شهر تهران و افزايش جمعيت سالمندي اين لزوم را ايجاد کرده که براي کاهش هزينه‌ها و کاهش رفت و آمدها و آلودگي‌هاي شهري نياز به تمرکز و تجميع خدمات درماني در يک مکان باشد.

دکتر علامه با اشاره به اين امر که امروزه توجه به سهولت ارائه خدمات درماني به مردم امري اجتناب ناپذير است، افزود: در همين راستا مرکز خدمات تخصصي درمان در منزل اقدام به اجراي طرح‌هاي درماني در حوزه ارزيابي وضعيت سلامتي کارکنان و کارگران کارخانه‌ها، شرکتها، ادارات و موسسات در محل خدمت كرده است که بر طبق اين طرح تمامي خدمات از تشکيل پرونده سلامت، ويزيت پزشکي، انجام تمامي آزمايش‌هاي تشخيص طبي، گرفتن نوار قلب، انجام گرافي قفسه سينه، خدمات راديولوژي، اسپيرومتري و اديومتري و ... درمحل استقرار کارکنان به طور کامل و دقيق انجام مي‌گيرد.

مدير مرکز خدمات تخصصي درمان در منزل خاطرنشان کرد: بعد از بررسي نتايج چکاپ‌ها و ارزيابي اوليه، در صورت نياز اقدامات تشخيصي تکميلي و غربالگري‌هاي خاص براي افراد مورد نظر انجام مي‌گيرد و در نهايت بنا به ضرورت خدماتي همچون توصيه‌هاي درماني و ارجاع به افراد متخصص يا مشاوره تخصصي و اعزام به بيمارستان ارائه مي‌شود.

وي تاکيد کرد: مرکز خدمات تخصصي دم جهاد دانشگاهي اين آمادگي را دارد که از محل يک درصد درآمدهاي شرکتها و موسسات دولتي که بايد صرف پروژه‌هاي پژوهشي يا پروژه هاي ارتقاء وضعيت سلامتي موسسات دولتي شود طرح‌هاي غربالگري و ارزيابي وضعيت سلامتي کارکنان را به صورت پروژه هاي مشترک با اين موسسات به انجام رساند.

دکتر علامه با اشاره به اين مطلب که اهتمام به وضعيت سلامت کارمندان مي تواند باعث افزايش بهره وري و جلوگيري از عدم حضور کارمندان به علت بيماري در محل خدمتشان باشد، گفت: انتفاع دو طرفه بين مرکز درمان در منزل، جهاد دانشگاهي و متوليان موسسات و شرکتها و... مي‌تواند در بهبود و ارزيابي به موقع وضعيت سلامت افراد شاغل در مجموعه‌هاي مذکور نقش موثري داشته باشد تا با شناسايي و پيشگيري به موقع مشکلات آنها در جلوگيري از کاهش بازده کاري کارمندان به دليل مشکلات سلامتي گام مثبتي بردارند.

وي از طرح چکاپ 60 نفر از کارکنان «نيروگاه رود شور» نام برد و افزود: در سال جاري با رويکرد ارزيابي وضعيت سلامت کارکنان نيروگاه رود شور که تعدادي آلماني و برخي از آنها نيز ايراني بودند قراردادي منعقد شد که براساس اين قرارداد براي کليه کارگران و کارمندان شاغل در اين نيروگاه پرونده سلامت تشکيل شد و اين افراد مورد معاينات پزشکي و آزمايشات پاراکلينيکي از جمله نوار قلب(CXR)، گراف قفسه سينه، اسپيرومتري، شنوايي سنجي و ... قرار گرفتند.

مدير مرکز خدمات تخصصي درمان در منزل جهاد دانشگاهي تصريح کرد: در نتيجه اين معاينات بيماري‌هايي چون چربي خون بالا، ديابت، فشار خون بالا و کاهش شنوايي براي اولين بار در بعضي از افراد تشخيص داده شد و ساير اقدامات درماني به دنبال آن صورت گرفت.

وي با تاکيد بر اين مطلب که نيروگاه رودشور نزديک به شصت کيلومتر با تهران فاصله دارد، اضافه کرد: به دليل فاصله اين نيروگاه با تهران و عدم دسترسي به امکانات درماني پيشرفته اقدام ارزيابي وضعيت سلامت کارکنان به صورت يک کار گروهي در محل کارشان، موجي از رضايت و طيب خاطر را در پرسنل و مديران به همراه داشت که وجود اين امر باعث متمايز شدن فعاليت‌هاي مرکز دم ازديگر مراکز طب کار مي شود.

دکتر علامه در ادامه گفت: با توجه به ضرورت اهميت ويژه به سلامت بازنشستگان و يا افراد خانوار فرد شاغل از سوي موسسات و شرکتهاي دولتي و غيردولتي اين اعتقاد وجود دارد که تکريم بازنشستگان موجب اميدواري و ارتقاء روحيه کارکنان مشغول به کار خواهد شد و نيز آرامش و آسايش افراد خانواده فرد شاغل، موجبات افزايش بهره وري کارکنان را به دنبال خواهد داشت. بنابراين يکي از پيشنهادات مرکز درمان در منزل به مديران ارشد شرکتهاي دولتي و خصوصي اين است که انجام کليه خدمات از جمله ارزيابي وضعيت سلامتي، چکاپ و غربالگري و نيز ارائه خدمات درماني به سالمندان و بازنشستگان و افراد خانوار فرد شاغل را خصوصاً در رده‌هاي مديريتي که امکان صرف وقت براي رسيدگي به امور درمان افراد خانوار کمتر امکان پذير است را به مرکز قابل اعتماد و اطميناني چون جهاد دانشگاهي که با سيستم اپراتوري شبانه روزي متشکل از کارشناسان مرتبط با بحث درمان بسپارند تا با يک تماس با شماره تلفن قابل دسترس 64064 در سراسر شهر تهران کليه خدمات درماني را در منزل مشترکين فراهم کند.

وي افزود: مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهي اين آمادگي را دارد که با همكاري با مديران ارگانهاي دولتي و غير دولتي، امکاناتي را فراهم کند تا افراد تحت پوشش سازمان‌هاي مذکور بتوانند به راحتي به خدمات درماني در منزل دسترسي داشته باشند.

وي با بيان اين مطلب که مرکز درمان در منزل در حال گسترش طرح‌هاي خود براي ارائه هر چه بهتر خدمات در سطح شهر تهران است، خاطرنشان كرد: پيرو مذاکراتي که با بنياد شهيد و ايثارگران در حال انجام است. اين مرکز موظف مي‌شود که خدمات درماني از جمله پرستاري، فيزيوتراپي، واکسيناسيون آنفلوانزا، پانسمان زخم بستر و... را به ايثارگران و خانواده‌هاي ايشان ارائه دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.64921s, 18q