خودکار آبي، بي‌ضررترين نوشت افزار

۱۳۸۸/۰۷/۰۷ - ۱۱:۵۲ - کد خبر: 17464
خودکار آبي، بي‌ضررترين نوشت افزار
دکتر محمد سليم اسماعيلي، فوق تخصص چشم و قرنيه و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا، درباره نور مناسب در هنگام مطالعه اظهار داشت: هنگام مطالعه، نور بايد کافي و مناسب باشد؛ زيرا نور نامناسب بر روي چشم اثر منفي مي‌گذارد و فرد را به ضعف بينايي مبتلا مي‌کند.

وي در ادامه تأکيد کرد: براي مطالعه بهتر است از نور زرد يا همان لامپ‌هاي معمولي استفاده شود؛ زيرا نور مهتابي به علت اين که نوسان دارد براي مطالعه مناسب نيست.

اسماعيلي افزود: جهت تابش نور بهتر است از بالا و يا سمت چپ باشد. در هنگام مطالعه چشم بايد به طور مستقيم و به موازات صفحه حرکت کند، از پريدن به سطور بالا و پايين دوري کنيد؛ زيرا اين کار باعث خستگي چشم مي‌شود و به چشم صدمه مي‌رساند.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: اغلب چراغ‌هاي مطالعه براي چشم مضر هستند و بهتر است از چراغهاي مطالعه استفاده نشود مگر آنکه نور آن مناسب و فاصله آن با صفحه کتاب زياد باشد، در هر حال بهتر است که نور از سقف و از اطراف بتابد و نور اتاق يکنواخت باشد.

وي درخصوص استفاده از چراغ مطالعه در شب گفت: در حد امکان شب ها از چراغ مطالعه استفاده نکنيد؛ زيرا علاوه براين که مي‌تواند به چشم صدمه برساند در خستگي زودهنگام چشم تاثير دارد.

اين فوق تخصص چشم و قرنيه افزود: فاصله چشم از کتاب درحد متوسط 35 سانتي متر کافي است، توصيه مي‌شود پس از 45 تا 60 دقيقه مطالعه فرد به خود استراحت بدهد و سعي کند به فضاهاي طبيعي نگاه کند و يا با انجام حرکات کششي و فعاليتهاي بدني سبب جريان خون در اندام‌ها شود، اين جريان خون خستگي را از بدن فرد رفع كرده و مي‌تواند وي را براي مطالعه دوباره آماده کند.

دکتراسماعيلي تأکيد کرد: براي نوشتن بهتر است از خودکار آبي استفاده شود؛ زيرا خودکار قرمز و مشکي به چشم صدمه مي‌رساند و بهتر است دانش آموزان براي خط کشيدن زير مطالب مهم کتاب از مداد استفاده کنند، تا هم امکان پاک کردن آن وجود داشته باشد و هم باعث آسيب رساندن به چشم نشود.

وي در پايان تصريح کرد: دانش آموزان براي مشاهده تخته بايد بيشتر از يک متر با تخته فاصله داشته باشند نه کمتر از آن؛ زيرا اين امر سبب خستگي چشم مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.5811s, 19q