ابتلاي 42 تن در خراسان به آنفلوانزاي خوكي

۱۳۸۸/۰۷/۰۷ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 17468
ابتلاي 42 تن در خراسان به آنفلوانزاي خوكي
دكتر محمدعلي رضايي در اين باره افزود: افراد هر چه توانمندتر باشند و عواملي تهديد کننده سلامت خود را بيشتر بشناسند، تلاش بيشتري در جهت حفظ سلامت خود مي‌کنند.

وي با اشاره به ابتلاي 391 نفر از مردم ايران به آنفلوانزاي نوع A افزود: تاکنون 4 مورد مرگ ناشي از اين بيماري تاييد شده است.

وي با بيان اين كه ابتلا 42 نفر به آنفلوانزاي نوع A در خراسان تاييد شده است، اظهار داشت: طبق آمار اعلام شده 70 درصد مبتلايان مشهدي، نزديك به 58 درصد مذكر و 42 نفر مونث هستند.

وي با اشاره به اين كه مورد مرگي در اثر ابتلا به اين بيماري در استان گزارش نشده است، افزود: بيشترين آمار ابتلا مربوط به افرادي بود كه از عربستان برگشته يا با افراد برگشتي در ارتباط بوده‌اند لذا با تعطيلي حج در ماه رمضان اين آمار كاهش يافت.

دكتر رضايي با بيان اين كه از 42 نفر مبتلا به اين بيماري 17 نفر دانش‌آموز بوده‌اند، افزود: اين عده دانش‌آموزاني بودند كه به عربستان سفر كرده بودند.

وي با بيان اين 96 درصد مبتلايان به آنفلوانزاي نوع A نياز به درمان و بستري ندارند، افزود: علايم آنفلوآنزاي نوع A خفيف است و حتي گاهي ممكن است اين بيماران شناسايي نشوند.

وي در ادامه افزود: كليه موارد علايم شديد آنفلوآنزا و مشكوك به آنفلوآنزا نيازي به نمونه‌گيري ندارند زيرا اگر ابتلا به بيماري تاييد هم شود به كار خاص و جداگانه‌اي نياز ندارد و فقط بايد در زمينه پيشگيري اقدامات لازم انجام شود.

مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي مركز بهداشت استان خراسان رضوي به نقش موثر رسانه‌ها در آموزش مردم در خصوص اين بيماري اشاره كرد و با بيان اين كه بيش از 60 درصد اطلاعات از طريق رسانه‌ها به دست مردم مي‌رسد، افزود: مهمترين نكته اين است كه مردم بدانند و در اين زمينه بي تفاوت نباشند.

وي تصريح كرد: از خانواده‌ها انتظار داريم با مشاهده علايم بيماري از فرستادن دانش‌آموز به مدرسه خودداري كنند، به پزشك مراجعه نمايند، از تماس با ديگران جلوگيري كنند، به مدرسه اطلاع دهند و به تغذيه كودك توجه داشته باشند.

رضايي آموزش رعايت آداب تنفسي هنگام سرفه و عطسه و آموزش استفاده از وسايل شخصي را ضروري دانست و ادامه داد: آموزش و پرورش بايد معاونان،‌ معلمان و مديران را در خصوص شناسايي علايم بيماري توانمند كند و در زمينه آموزش شيوه برخورد با مبتلايان و آموزش مداوم و مكرر دانش‌آموزان تلاش كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.69971s, 18q