ارايه گزارش درباره برنج‌هاي وارداتي غيراستاندارد

۱۳۸۸/۰۷/۰۷ - ۱۲:۱۷ - کد خبر: 17472
 ارايه گزارش درباره برنج‌هاي وارداتي غيراستاندارد
در جلسه روز گذشته كه نمايندگاني از وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي، بهداشت و بازرگاني و همچنين گمرك ايران حضور داشتند، نمايندگان سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران و اداره كل استان تهران اين سازمان به ارايه گزارش درباره برنج‌هاي وارداتي غيراستاندارد پرداختند.

در اين جلسه كه درمجموع فضاي مثبتي بر آن حاكم بود بر حفظ سلامت مردم تاكيد شد.

از نكات جالب اين جلسه اين بود كه خبر مربوط به اعتراف هندي‌ها به آلوده بودن بخشي از برنج توليدي در اين كشور نيز به حاضران در جلسه رسيد كه به نظر مي‌رسد اين خبر تاثير بسزايي در تصميمات بعدي خواهد داشت.

همچنين در اين جلسه تاكيد شد كه شوراي عالي استاندارد كشور هرچه زودتر تشكيل جلسه داده و براساس نيازهاي روز اقدام به اجباري كردن استاندارد برخي از كالاها به ويژه محصولات كشاورزي كند.

گفتني است، چند روز پيش شوراي استاندارد استان تهران به شوراي عالي استاندارد كشور پيشنهاد داد تا اندازه‌گيري فلزات سنگين و باقي‌مانده سموم دفع آفات نباتي در غلاتي مانند برنج به ويژه از نوع وارداتي اجباري شود.

اجباري شدن هر نوع استانداردي تنها در حيطه اختيارات شوراي عالي استاندارد كشور بوده و تا زماني كه جلسه اين شورا تشكيل نشود عملا امكان اجباري كردن هيچ نوع استانداردي وجود ندارد.

البته در جلسه ديروز اشاره‌اي به موضوع سوسيس‌ و كالباس‌هاي داخلي غيراستاندارد نشد، اما بر اين موضوع تاكيد شد كه بايد مكانيزم‌هايي براي حفظ حداقل كيفيت واردات محصولات كشاورزي به كشور اعمال شود.

همچنين در اين جلسه بر تعامل هرچه بيشتر دو واحد نظارتي يعني وزارت بهداشت و سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران تاكيد و در عين حال به اين موضوع اشاره شد كه بايد قانون رفع برخي از موانع توليد و سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي به‌طور كامل اجرا شود.

به گزارش ايسنا، در بخشي از قانون رفع برخي از موانع توليد و سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي به اين موضوع اشاره شده است كه نظارت بر استاندارد كليه كالاها به غير از دارو برعهده سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران است، اين در حاليست كه هم‌اكنون وزارت بهداشت نيز به صورت موازي در برخي از حوزه‌ها مانند مواد غذايي و محصولات آرايشي و بهداشتي بر كيفيت و استاندارد كالاها در كشور نظارت مي‌كند.

اما در شرايطي كه طي چند روز اخير فضاي منفي شديدي عليه تعداد قابل توجهي از برنج‌هاي وارداتي به كشور در جامعه شكل گرفته است، با اين وجود همچنان شاهد تبليغات برخي از برندهاي وارداتي در سطح شهر تهران هستيم كه بدون توجه به اتفاقات اخير همچنان جلوي ديد عموم خودنمايي مي‌كنند. هم‌اكنون تبليغات اين برندهاي وارداتي در تعدادي از بزرگراه‌ها و معابر اصلي تهران قابل مشاهده هستند.

گفتني است، چندي پيش اداره كل استاندارد استان تهران آلودگي 13 برند برنج وارداتي به فلزات سنگين از جمله سرب، روي و كادميوم را تاييد و اعلام كرده بود كه برنج‌هاي وارداتي با نام‌هاي آريا، خاطره 181، مينو يك، پاندا، محسن، مه كلاسيك، آفرين، مژده، كريستال، جادوگر، كمال، ملكي و طوبا طلايي با استانداردهاي بين‌المللي و داخلي مغايرت دارند.

ايران يكي از بزرگترين واردكننده برنج توليدي هند محسوب مي‌شود. بيش از 80 درصد جمعيت دنيا به برنج به عنوان غذايي پايه وابسته هستند.

به گزارش ايسنا، همسايه شمالي ايران يعني روسيه نيز از چند ماه پيش به هند درباره صادرات برنج غيراستاندارد به اين كشور هشدار داده بود.

ديروز نيز دكتر بي‌ ال بهارواج - رييس مركز تحقيقات پيشرفته كشاورزي پنجاب هند - اعتراف كرد كه مناطق زيادي از منطقه پنجاب مركز اصلي فلزات سنگيني مانند آرسنيك، كادميوم، سرب بوده و اگر در اين مناطق كشت و زرع انجام شود، قطعا محصولات توليدي مانند برنج شامل اين نوع تركيبات سمي و خطرناك خواهند بود.

از سوي ديگر موسسه بين‌المللي تحقيقات برنج نيز به عربستان سعودي توصيه كرده است كه به دلايل مختلف وابستگي خود را به واردات برنج از هند كاهش دهد كه اين موضوع مي‌تواند به منزله تهديدي جدي براي توليدكنندگان برنج باسماتي هند تلقي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.90572s, 18q