ايمني غذايي نبايد تنها درباره محصولات وارداتي موردتوجه قرارگيرد

۱۳۸۸/۰۷/۰۸ - ۱۲:۲۷ - کد خبر: 17498
ايمني غذايي نبايد تنها درباره محصولات وارداتي موردتوجه قرارگيرد
انوشيروان محسني بندپي در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص اهميت تامين ايمني غذايي، گفت: امروز در كميسيون بهداشت و درمان قوانين مربوط به مواد خوراكي، آشاميدني و آرايشي مورد بررسي و تجديد نظر قرار مي‌گيرد.

نماينده مردم نوشهر و چالوس، با اشاره به اهميت بحث ايمني غذايي، افزود: اين موضوع امروزه از اهميت بسيار بالايي برخوردار است و تمام متخصصين اذعان دارند كه بيماري‌ها يا از طريق ژنتيكي و يا از طريق مواد غذايي افراد را مبتلا مي‌سازد، مواد غذايي مي‌تواند بيماري‌هاي عديده‌اي را به انسان منتقل كند، به طور مثال حدود 70 درصد بيماري‌ها با آب ارتباط دارد، در بيماري‌هاي قلبي و عروقي كه حدود 40 درصد از مرگ و ميرها ناشي از آن است پس از عامل تحرك، عامل تغذيه اصلي‌ترين علت آنهاست، به طور كلي تغذيه نقش بسيار موثري در سلامت انسان دارد.

نايب رييس كميسيون بهداشت افزود: در اين راستا قرار است در قالب طرحي نقاط ضعف قوانين ايمني غذايي رفع و مواردي كه نياز به بررسي مجدد، تشخيص مجازات و نظارت بيشتر دارد كارشناسي و تعيين شود.

وي در خصوص ايمني غذايي در كشور گفت: نمي‌توان در اين‌باره به صورت كلي صحبت كرد اما واقعيت اين است كه بايد نظارت‌ها بيشتر شود، زماني كه مشخص مي‌شود 45 روز در مخزن آب آشاميدني ما مرده وجود داشته و بعد خيلي راحت مي‌گوييم چيزي نبود با اين‌كه گفته شود امنيت غذايي وجود دارد در تضاد است، به هرحال نمي‌توان به طور كلي قضاوت كرد اما در بعضي جاها نقاط ضعفي و قوانين موازي وجود دارد ضمن اين‌كه نظارت‌هايمان كم است، اين نقطه ضعف‌ها در تهيه، توزيع و طبخ مواد غذايي وجود دارد كه بايد در مورد آن مفصلا به بحث نشست.

محسني در ادامه تاكيد كرد: ايمني غذايي نبايد تنها در خصوص محصولات وارداتي مورد توجه قرار گيرد بلكه بايد در تمام ابعاد و مراحل توليدات داخل، مورد توجه و اهميت قرار گيرد، چراكه اين موضوع با سلامت مردم در ارتباط است.

وي درخصوص پيشنهاد دكتر لنكراني براي احداث سازمان غذا و دارو جهت تامين امنيت غذايي، خاطرنشان كرد: اگر چنين سازماني داشته باشيم بد نيست، اما اين رفع مسووليت نمي‌كند كه صرفا به خاطر اين‌كه سازمان مستقل غذا و دارو نداريم نظارت‌مان را به حداقل برسانيم. ضعف در نبود تشكيل سازمان غذا و دارو نيست، ضعف در اجراي غلط قوانين موجود و نظارت بر آنهاست.

به گفته عضو هيات رئيسه كميسيون بهداشت و درمان، قانون‌گذار در وزارت بهداشت، معاونت سلامت و معاونت بهداشت را به صورت دو اداره مستقل ايجاد كرد تا وزارت بهداشت بتواند بر عملكرد اين بخش‌ها نظارت كند، ضمن اين‌كه به اداره استاندارد هم مجوزهاي قانوني داده شده تا نظارت كلي بر توزيع و توليد مواد داشته باشد.

محسني در خصوص تاثير مسايل اقتصادي بر موضوع ايمني غذايي گفت: ايمني غذايي تاثير زيادي از مسايل اقتصادي مي‌پذيرد، مسايل اقتصادي در موارد فرهنگي، اجتماعي، سلامت و ايمني غذا تاثير بسزايي دارد.

وي در ادامه با اشاره به وظايف دولت و مجلس در باره ايمني غذايي، تاكيد كرد: مجلس علاوه بر نظارت بر روند اجراي قوانين، بايد به گونه‌اي قانون‌گذاري كند تا در اين باره خلاء قانوني نداشته باشيم، دولت هم بايد به اجراي صحيح اين قوانين بپردازد و در جاهايي كه در اجرا با معضل و مشكل مواجه مي‌شود و نمي‌تواند بدرستي انجام وظيفه كند و مواردي كه خلا قانوني دارد را به صورت لايحه به مجلس ارايه كند تا برطرف شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.46234s, 18q