افزايش عمر پرکننده‌هاي دندان با فن‌آوري نانو

۱۳۸۸/۰۷/۰۸ - ۱۲:۴۱ - کد خبر: 17503
افزايش عمر پرکننده‌هاي دندان با فن‌آوري نانو
دکتر فرانکلين تي، استاديار دانشکده دندانپزشکي MCG مي‌گويد: «چسب‌هاي عاج دندان ابتدا خوب مي‌چسبند، اما به تدريج و در مدت زمان حدود يک سال، لايه هيبريدي ميان چسب و تاج دندان تجزيه شده و از بين مي‌رود. در نهايت ترميم انجام شده خراب شده و از دندان جدا مي‌شود.»

بنابر گزارشي که در Journal of the American Dental Association منتشر شده است، نيمي از ترميم‌هاي هم‌رنگ دندان که از رزين کامپوزيتي ساخته مي‌شوند، طي 10 سال خراب شده و 60 درصد کارهاي دندانپزشکي انجام شده، به جايگزين کردن آنها مربوط مي‌باشد.

دکتر فرانکلين تي مي‌گويد: «چسب‌هاي ما به آن خوبي که فکر مي‌کرديم نبوده و مشکلاتي را براي پيوندهاي دنداني ايجاد مي‌کنند.»

دندانپزشک‌ها براي ايجاد پيوند مقداري از مواد معدني تاج دندان رابا استفاده از اسيد فسفريک مي‌تراشند تا به يک شبکه کلاژني به نام لايه هيبريدي برسند.

تميز کردن دندان با اسيد شبيه بتونه کردن يک ديوار قبل از رنگ زدن است. اين کار دندان را براي به‌کارگيري چسب روي لايه هيبريدي آماده مي‌سازد تا رزين بتواند به خوبي به شبکه کلاژني متصل شود. متأسفانه چسب‌هاي ناکامل برخي فضاهاي خالي درون کلاژن باقي مي‌گذارند که به خوبي به رزين متصل نشده و موجب گسستن پيوندها مي‌شوند.

دکتر تي تلاش مي‌کند با بازگرداندن مواد معدني به شبکه کلاژني از پير شدن و تجزيه پيوند ميان رزين و تاج دندان جلوگيري کند.

او با استفاده از کمک‌هزينه معادل 252 هزار و 497 دلاري که از طرف موسسه ملي تحقيقات دندان و سر و صورت به وي اختصاص داده شده است، روي معدني‌سازي مجدد و جهت‌دهي شده بافت تحقيق خواهد کرد.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، معدني‌سازي مجدد يک فرايند جديد فن‌آوري نانو براي رشد بلورهاي بسيار ريز غني از مواد معدني و راهنمايي آنها به شکاف‌هاي عاري از مواد معدني ميان الياف کلاژني است.

ايده وي از چگونگي رشد بلورها در طبيعت نشأت گرفته است.

دکتر تي مي‌گويد: «پوسته تخم‌مرغ و حلزون دريايي بسيار سفت و شگفت‌انگيز هستند. ما در حال شبيه‌سازي طبيعت هستيم و چيزهاي زيادي از مشاهده چگونگي ساخت صدف توسط حيوانات کوچک ياد مي‌گيريم.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1923s, 18q