افسردگي، دامنگير نيمي از زنان مسن ايراني

۱۳۸۸/۰۷/۰۹ - ۱۴:۲۸ - کد خبر: 17507
افسردگي، دامنگير نيمي از زنان مسن ايراني
دكتر مجيد صادقي، روانپزشك و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينكه لغت سالمند به افراد بالاي 65 اطلاق مي شود، گفت: از 65 تا 75 سال سالمند جوان و از 75 تا 85 سالمند مياني و از 85 سال به بالا سالمند سالمند خوانده مي‌شود.

وي با بيان اينكه شيوع افسردگي با افزايش سن افزايش پيدا مي كند، اظهار داشت: مطالعاتي كه در ايران انجام شده نشان داده كه نيمي از زنان سالمند ايراني دچار افسردگي هستند.

دكتر صادقي با بيان اينكه علايم افسردگي در سالمندان مشابه بزرگسالان است، افزود: كم صحبتي، كندي حركات، احساس غم و عدم تمايل به شركت در جمع، لذت نبردن از زندگي، گوشه گيري، عدم توجه به بهداشت شخصي، فراموش كاري، حواس پرتي و بالاخره افكار و اقدام به خودكشي از جمله اين علائم به شمار مي‌رود.

وي نواقص حسي مثل كاهش شنوايي يا بينايي و ناتواني‌هاي جسمي را از عوارض افسردگي دانست و افزود: بيماريهاي مغزي مثل سكته‌هاي مغزي، داروهاي متعددي كه يك سالمند مصرف مي‌كند و نيز از دست دادن عزيزان مانند مرگ همسر و رفتن و دور شدن فرزندان و همچنين بازنشستگي از عوامل تاثيرگذار در بروز افسردگي سالمندان است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشک تهران با اشاره به اينكه افسردگي مي‌تواند از علائم آلزايمر باشد، گفت: بروز افسردگي بزرگسالي يك عامل خطر شناخته شده براي بروز بيماري آلزايمر در آينده محسوب مي‌شود.

وي در ادامه تصريح کرد: توجه به بهداشت جسمي، ورزش منظم، فعاليت‌هاي فكري مانند مطالعه، مورد احترام جامعه و خانواده واقع شدن و همچنين حفظ نقش سالمند در سيستم خانواده در پيشگيري از افسردگي موثر است.

دکتر صادقي درخصوص راههاي درمان افسردگي سالمندان گفت: داروهاي ضدافسردگي، انواع روان درماني و خانواده درماني و الكتروشوك از درمان‌هاي رايج افسردگي هستند.

وي درپايان تاکيد کرد: اعضاي خانواده بايد توجه بيشتري به سالمند افسرده نمايند، از او انتقاد نکنند، وي را سرزنش نکرده و همچنين تشويق به انجام اعمال و فعاليتهاي ساده روزمره كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.23788s, 18q