تعداد افراد آلوده به ايدز در كشور20هزار نفر شده است

۱۳۸۸/۰۷/۰۹ - ۱۴:۳۸ - کد خبر: 17509
تعداد افراد آلوده به ايدز در كشور20هزار نفر شده است
محمد مهدي گويا در نشست تخصصي سياستگذاران سلامت در زمينه‌ پيشگيري از HIV/AIDS افزود: اين در حاليست كه در سال 2007 ميلادي 7/2 ميليون مورد مبتلاي جديد و همچنين مرگ و مير ناشي از ايدز در جهان رخ داده است.

به گفته وي حدود دو ميليون كودك زير 15 سال مبتلا به ايدز در سال 2007 ميلادي و در عين حال 5/15 ميليون زن در سنين باروري مبتلا به اين عفونت در جهان نيز زندگي مي‌كردند.

رييس مركز مديريت بيماريهاي واگيردار وزارت بهداشت مرگ و مير ناشي از اين بيماري در سال ياد شده را دو ميليون نفر عنوان كرد كه 8/1 ميليون نفر از اين افراد بالغ و 270 هزار نفر كودك مبتلا بوده‌اند.

وي با ارائه گزارشي از مقايسه شيوع ايدز در دهه‌هاي1990، 2000 و 2010 ميلادي تخمين شيوع ايدز در بين چند كشور جهان يادآور شد: پيش‌بيني مي‌شود تعداد مبتلايان به ايدز در روسيه تا سال 2010 ميلادي به جمعيتي بالغ بر 5 تا 8 ميليون نفر برسد.

گويا ادامه داد: همچنين پيش‌بيني مي‌شود اين جمعيت در سال 2010 ميلادي در چين به حدود 10 تا 15 ميليون و در هند به حدود 20 تا 25 ميليون نفر افزايش يابد.

وي خاطرنشان كرد: به جرات مي‌گويم تامين خدمات درماني، بهداشتي و اجتماعي به اين دسته از بيماران در هيچ يك از كشورهاي منطقه خاورميانه وجود ندارد و كشوري مدعي نيست تا چند سال آينده مي‌تواند خدماتي همچون ايران به مبتلايانش را ارائه كند.

رييس مركز مديريت بيماريهاي واگيردار وزارت بهداشت، با اين گفته كه كشور ايران از نظر سيستم گزارش دهي راجع به بيماري ايدز از نظم خاصي برخوردار است، تصريح كرد: در حال حاضر در حال برنامه‌ريزي‌ براي كنترل و پيشگيري از ايدز در بين گروه‌هاي پرخطر هستيم كه چنين برنامه‌ريزي‌ در كشورهاي همسايه وجود ندارد و يا اين كه بسيار اندك است.

به گفته وي تا مهر ماه سال جاري تعداد افراد شناسايي شده آلوده به ايدز كشور به حدود 20 هزار نفر مي‌رسد كه سه هزار و 315 نفر از آنها فوت كرده و يكهزار و 975 نفر نيز وارد مرحله نهايي اين بيماري شده‌اند.

گويا با بيان اين كه اعتياد تزريقي در كشور حرف اول در انتقال ايدز را مي‌زند، ادامه داد: انتقال ايدز از طريق آميزش جنسي نيز رو به افزايش است و به رقمي بالغ بر 9/7 درصد رسيده است.

وي با اعلام اين كه 2/21 درصد از افرادي كه با آزمايش مشخص شده مبتلا به ايدز هستند، بيان كرد: اين در حاليست كه راه ابتلاي آنها به اين بيماري مشخص نيست كه همين امر نگراني شده است؛ همچنين 3/1 درصد از مبتلايان نيز به دليل استفاده از فرآورده‌هاي خوني به اين بيماري مبتلا شده‌اند.

رييس مركز مديريت بيماريهاي واگيردار وزارت بهداشت با يادآوري اين كه 93 تا 94 درصد از مبتلايان به ايدز كشور را مردان تشكيل مي‌دهند، دليل دستيابي به چنين آماري را دسترسي اندك به مبتلايان زن عنوان كرد.

وي اضافه كرد: اين يك واقعيت است كه بيماري ايدز در ايران در بين مردان در حال چرخش است كه اين يك فرصت خوب بشمار مي‌رود، چرا كه يكي از مهمترين نگراني از مبتلاء شدن زنان به ايدز، آن است كه مي‌توانند بيماري را از طريق بارداري به فرزندان خود منتقل كنند، در اين صورت هزينه‌هاي كنترل و خسارتهاي وارده بسيار سنگين خواهد بود.

گويا ادامه داد: حدود 12 سالي مي‌شود كه همگي به اين وحدت رسيده‌ايم كه بيماري ايدز در بين گروه‌هاي خاصي از جامعه كه داراي رفتارهاي پرخطر هستند، ديده مي‌شود كه اين موضوع نبايد ما را قانع كند.

به گزارش ايسنا، وي با تاكيد بر اين كه وقتي گفته مي‌شود، عمده علت انتقال ايدز در كشور اعتياد است، بايد تعريف روشني از آن داشته باشيم و اگر بگوييم الگوي اعتياد از 10 سال پيش تاكنون ثابت مانده است، به بي‌راهه رفته‌ايم، بنابراين در حال حاضر نيازمند مطالعه در رابطه با ساير مواد اعتياد هستيم.

رييس مركز مديريت بيماريهاي واگيردار وزارت بهداشت با اين گفته كه خط اول برنامه كاهش آسيب بر عهده مراكز سازمان بهزيستي است، خاطر نشان كرد: ديگر برنامه كاهش آسيب با روش متادون درماني و تجويز آن به تنهايي كافي نيست ، چرا كه الگوهاي مصرف مواد در استان‌هاي مختلف و در بين گروه سني مختلف متفاوت است.

وي با تاكيد بر اين كه نمي‌توانيم خود را با كميت‌ها قانع كنيم ، به كيفي كردن برنامه‌ها و همچنين همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ، سازمان بهزيستي و ساير سازمانهاي ذيربط تاكيد كرد و يادآور شد: تجويز دارو ، سوزن و سرنگ به تنهايي جوابگوي نيازهاي كنوني جامعه را نمي‌دهد ، مگر آن كه اهميت ويژه اي براي مشاوره و تربيت نيروهاي متخصص قايل شويم.

گويا در پايان سرمايه‌گذاري‌ در راستاي كيفي كردن برنامه‌ها براي كنترل و كاهش ايدز تاكيد كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14618s, 18q