كارهاي پراسترس را به بخش‌هاي كوچك و آسان تقسيم كنيد

۱۳۸۸/۰۷/۰۹ - ۱۵:۲۶ - کد خبر: 17518
كارهاي پراسترس را به بخش‌هاي كوچك و آسان تقسيم كنيد
مقدار كم استرس قادر است عملكرد شما را در اوضاع و احوال خاص مانند ورزش و كار بهبود بخشد ولي استرس بيش از حد، به سلامت شخص آسيب مي‌رساند. با مشخص كردن شرايط استرس‌زا و يافتن راه‌هايي براي مقابله با آن مي‌توان استرس‌هاي مضر را به حداقل رساند.

استرس ممكن است از حوادث يا شرايط بروني، واكنش‌هاي فردي به تنش‌ها يا تركيبي از اين عوامل ناشي شده باشد از جمله منابع عمده بيروني استرس مي‌توان مشكلات درازمدتي مانند روابط خانوادگي ناراحت كننده، بيماري‌هاي ناتوان كننده يا بيكاري و نيز تغييرات عمده حتي تغييرات خوشايندي مانند ازدواج يا اسباب‌كشي و جمع شدن استرس‌هاي روزانه مانند دير حاضر شدن در محل كار يا معطل شدن در ترافيك را نام برد.

از جمله الگوهاي رفتاري ايجاد كننده يا تشديد كننده استرس هم مي‌توان به ناشكيبايي و پرخاشگري، نبود اعتماد به نفس و احساسات سركوبگري مانند تنش يا اضطراب را نام برد.

در صورتي كه علائم و نشانه‌هاي استرس به موقع تشخيص داده شوند، مي‌توان براي پيشگيري از مشكلاتي كه ممكن است براي سلامت خود بوجود آيد اقداماتي انجام داد.

داشتن انرژي كمتر از حد معمول، كاهش اشتها و يا خوردن بيش از حد معمول از جمله نشانه‌هاي استرس هستند. همچنين فرد مبتلا به استرس مستعد ابتلا به سردرد و زخم‌هاي دهاني مانند آفت است و ممكن است به صورت مكرر به عفونت‌هاي خفيفي مانند سرماخوردگي مبتلا شود.

در موارد حاد، فرد مبتلا به استرس زود رنج مي‌شود، مدام بغض مي‌كند، دچار اختلالات خواب شده و روابطش با ديگران دچار مشكل مي‌شود. براي آن كه از اين حالات رهايي يابد ممكن است به سيگار يا الكل روي آورد.

اگر روش زندگيتان پر از استرس است، توصيه مي‌شود؛ عوامل استرس‌زا را كاهش داد و در طول روز زماني را براي سپري كردن در كنار خانواده و دوستان اختصاص دهيد. ورزش كردن منظم نيز موجب تمدد اعصاب شده و قادر است تنش‌هاي جسمي را تسكين دهد.

كارهاي پر استرس را به بخش‌هاي كوچك و آسان تقسيم كرده و كارهاي غير ضروري را از برنامه روزانه خود حذف كنيد. اين گونه مي‌توان تمركز بيشتري بر روي كارهاي ضروري داشت و از تحليل انرژي پيشگيري كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.26608s, 18q