يک متخصص اطفال: ختنه بايد توسط پزشک و در محل مجهز انجام شود

۱۳۸۸/۰۷/۱۲ - ۱۲:۰۷ - کد خبر: 17539
يک متخصص اطفال: ختنه بايد توسط پزشک و در محل مجهز انجام شود
دکتر سيد رضا رئيس کرمي، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسنا، درباره ختنه در دوران نوزادي، اظهار كرد: ختنه بهتر است در ماههاي اول انجام شود زيرا نوزادان پسر در ماههاي اول بعد از تولد درمعرض عفونت‌هاي ادراري و ساير عفونت‌ها قرار دارند و ختنه کردن نوزادان باعث کاهش اين عفونت‌ها مي‌شود.

وي در ادامه افزود: به علاوه ترميم در دوران نوزادي بيمار بسيار سريعتر صورت مي گيرد و مراقبت از نوزاد هم براي مادر آسانتر مي‌شود، به همين دليل بهتر است ختنه حداکثر تا سن دو سالگي انجام شود در اين صورت احتياج به بيهوشي عمومي کودک نيست و ختنه با بي حسي موضعي انجام مي شود.

دکتر رييس کرمي ادامه داد: ختنه هم ازنظر شرعي براي پسران واجب است و هم ازنظر علمي ثابت شده است که ختنه باعث کاهش عفونت‌ها مي‌شود و عدم ختنه منجر به افزايش بروز سرطان در مردان مي شود. همچنين احتمال ابتلا به بيماري ايدز ازطريق مقاربتي را کاهش مي دهد.

وي درخصوص عوارض عمل ختنه گفت: عارضه مهم خونريزي شديدي است که به ندرت اتفاق مي افتد، و يا التهاب تنگي سوراخ ادراري و حساسيت به داروي بي حس کننده که با مراقبت هاي ويژه مادران بهبود مي يابد.

اين متخصص کودکان و نوزادان افزود: يک جراح ماهر يا متخصص ارولوژي و يا حداقل پزشک عمومي بايد عمل ختنه را در يک محل مناسب انجام دهد که ازنظر طبي بايد با دقت کامل صورت گيرد، لوازم موردنظر براي انجام عمل ختنه فراهم باشد، دسترسي کامل به داروها و تجهيزات پزشکي مورد نظر را داشته باشد و بهتر است در يک شرايط مناسب انجام شود.

دکتر رئيس کرمي افزود: ختنه هم نوعي عمل جراحي است پس بهتر است در شرايط اتاق عمل به روشهاي سبک و کوچک انجام شود تا کمتر تاثير رواني بر روي کودک داشته باشد.

وي در پايان به والدين توصيه کرد: ازنظر رواني کودک را از ختنه کردن نترسانيد زيرا پيش زمينه ترس او از پزشک در آينده مي شود که متاسفانه اغلب والدين اين کار را مي کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.18234s, 18q