بي‌توجهي به نوزادان نارس، منجر به معلوليت آنها مي‌شود

۱۳۸۸/۰۷/۱۲ - ۱۲:۱۸ - کد خبر: 17544
بي‌توجهي به نوزادان نارس، منجر به معلوليت آنها مي‌شود
اصغر مرزبان در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: عمده‌ترين مشکل پيشروي نوزادان نارس، عدم وجود نگرش صحيح اجتماعي نسبت به آنها مي‌باشد، به طوري که مشکلات و مسائل مربوط به آنها از سوي مسئولين، پرسنل بيمارستان، پزشکان زنان و کودکان، خانواده و اجتماع جدي گرفته نمي شود.

وي شايع‌ترين علت تولد نوزادان نارس را عفونت داخل رحم مادر دانست و افزود: اختلالات آناتوميک رحم و لگن مادر، بيماري‌هاي سيستميک وي نظير ديابت، فشار خون، بيماري‌هاي قلبي، ريوي و کليوي، همچنين مشکلات ژنتيکي جنين، از عوامل دخيل در تولد اين نوزادان مي باشد.

مرزبان مشکلات تکامل مغز و خونريزي هاي مغزي را از ديگر مشکلات پيش روي نوزادان نارس عنوان و ابراز نمود: با تولد نوزاد، ارتباط جفت که شاهراه تغذيه‌اي جنين با مادر مي باشد، قطع مي گردد و لذا اين نوزادان به شدت مستعد سوء تغذيه مي باشند.

وي با اشاره به اينکه فقط شير مادر براي تغذيه نوزادي که وزن کمتر از 500 گرم مي باشد، کافي نيست، تصريح کرد: شير مادر بايد با استفاده از پودرهاي غذايي ويژه‌اي غني گردد، در غير اين صورت با گذر زمان، تحليل انرژي و بافت بدني نوزاد منجر به نرمي استخوان و عوارض ديگري مي گردد.

رييس بخش نوزادان بيمارستان آيت‌الله موسوي زنجان اظهار کرد: بايد پس از تولد نوزاد نارس تا جايي که ممکن است، از نظر فيزيکي و عاطفي يک فضا و شرايط داخل رحمي براي نوزاد فراهم گردد.

مرزبان مراقبت آغوشي را از جمله شرايط عاطفي لازم براي تکامل نوزاد نارس دانست و گفت: دراين شرايط با فراهم ساختن کارگاههاي مراقبت آغوشي که در استان وجود ندارد، امکان تماس پوست با پوست براي نوزاد در شرايط خاصي در بيمارستان ايجاد مي گردد که اين امر بر تکامل عصبي مغز نوزاد تأثير مي گذارد.

وي مدت بستري طولاني نوزادان نارس در بخش هاي ويژه را از ديگر مشکلات پيش روي اين نوزادان دانست و گفت: اين امر خانواده نوزاد را از لحاظ مادي و معنوي با مشکل مواجه مي نمايد که در نهايت منجر به سردي روابط خانواده و نوزاد مي گردد.

مرزبان با اشاره به اينکه نوزاد رسيده به طورطبيعي پس از گذشت 38 الي 42 هفته متولد مي شود، افزود: نوزاداني که پس از 42 هفته متولد مي شوند، ديررس و نوزادان زير 38 هفته، نارس يا زودرس تلقي مي گردند.

مرزبان ضمن اشاره به اينکه هر چه سن تولد کمتر باشد، احتمال مرگ و مير افزايش مي يابد، گفت: در صورت فراهم بودن تمام تجهيزات و امکانات آموزشي و تغذيه و شرايط مناسب، امکان زنده نگه داشتن نوزادان بالاي 24 هفته وجود دارد و حتي در حال حاضر برخي مراکز قادر به زنده نگه داشتن نوزادان بالاي 27 هفته مي باشند.

وي تصريح کرد: ميزان تولد نوزادان نارس، بسته به امکانات موجود در محل‌هاي زايمان مختلف، متفاوت مي باشد. اما به طور کلي در سراسر دنيا 10 الي 12 درصد از زايمان‌ها منجر به تولد نوزاد نارس مي گردد.

مرزبان ادامه داد: امروزه در بسياري از کشورهاي پيشرفته دنيا با پيشرفت در تجهيزات، تعداد دفعات دستکاري نوزادان کاهش يافته و حمل و نقل آنها توسط يک تيم انتقال آموزش ديده و کارآمد، همچنين آمبولانس ويژه نوزادان صورت مي گيرد که اين امکانات در استان وجود ندارد.

وي ضمن تأکيد بر لزوم وجود امکانات و تجهيزات درماني متناسب با سن و وزن نوزاد، تصريح کرد: کيفيت زندگي نوزاد تازه متولد شده بسته به عملکرد بهينه دقايق اول زندگي وي دارد، به طوري که چنانچه حتي در 30 ثانيه ابتداي تولد اقدامات احياي نوزاد، ويژه نوزاد نارس جدي گرفته نشود، نوزاد تا پايان عمر با معلوليت ذهني و جسمي درگير خواهد بود.

مرزبان با اشاره به کمبود امکانات موجود در استان، اظهار کرد: در حال حاضر فقط 4 تخت ويژه نوزادان در استان وجود دارد. در حالي که براي ارائه خدمات بيشتر، بيش از 25 تخت مورد نياز مي باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.16777s, 18q