ريسک ناباروري و سقط جنين در زنان از 35 سالگي افزايش پيدا مي‌کند

۱۳۸۸/۰۷/۱۲ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 17547
ريسک ناباروري و سقط جنين در زنان از 35 سالگي افزايش پيدا مي‌کند
دکتر اشرف معيني، فوق تخصص نازايي و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسنا، به عنوان يک توصيه پيشگيري کننده و بهداشتي به زنان جواني که اگر در پي فرزند هستند و زندگي آنها از نظر روحي و رواني به وجود فرزند وابسته است؛ توصيه کرد: بعد از ازدواج، فرزندان خود را به دنيا آورده و خانواده‌شان را تکميل نمايند و سپس با استفاده از وسايل جلوگيري از باردارري، صاحب فرزندان بيشتري نشوند.

اين عضو تيم پژوهشکده رويان گفت: مردم فکر مي کنند که در سال‌هاي اخير تعداد زوج‌هاي نابارور افزايش پيدا کرده است در صورتي که براساس آمار ميزان ناباروري افزايش پيدا نکرده است بلکه سن ازدواج خانم ها و به تبع آن سن اولين بارداري افزايش يافته است.

دکتر معيني در قسمتي از سخنان خود با بيان اينکه معمولا زوج‌هاي مذکور به علل مشکلات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي اولين بارداري را به تعويق مي‌اندازند، گفت: اين در حالي است که افزايش سن ازدواج زنان عامل بسيار مهمي از سوي متخصصان نازايي تلقي مي شود و در عين حال در کشوري چون ايران وجود فرزند براي پايداري و تداوم زندگي زناشويي مقوله‌اي اساسي و لازم است.

وي با بيان اينکه حدود 12 تا 15 درصد حاملگي‌ها در خانم‌هاي جوان منجر به سقط مي‌شود، گفت: اين ميزان بعد از 40 و 42 سالگي به بيش از 75 درصد مي‌رسد.

وي در خصوص علت اهميت افزايش سن خانم در افزايش سن خطر سقط جنين، گفت : با افزايش سن ، سن تخمک افزايش و کيفيت آن کاهش پيدا مي کند و لذا جنيني که از تخمکي با کيفيت بد حاصل مي شود نيز کيفيت بدي دارد که منجر به سقط يا اصولا عدم باروري مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12543s, 18q