درمان سيستم ايمني، اميدي براي معالجه آلزايمر

۱۳۸۸/۰۷/۱۲ - ۱۲:۳۹ - کد خبر: 17548
درمان سيستم ايمني، اميدي براي معالجه آلزايمر
محققان آمريکايي اين مطالعه را با هدف بررسي تأثير داروهاي آنتي بادي - که در درمان سرطان پستان و درمان سيستم ايمني بدن به کار مي روند - در کاهش خطر ابتلا به آلزايمر انجام داده اند.

نتايج تحقيقات نشان مي دهد در بيماراني که آنتي بادي دريافت کرده بودند تا 40 درصد کمتر از افراد ديگر احتمال خطر ابتلا به آلزايمر وجود داشت.

محققان معتقدند علت اين مساله اين است که درمان‌هايي که باعث مصونيت بدن مي شوند بر روي تشکيل پلاک‌هاي بتاآميلويد در مغز تأثير مي گذارند، به اين گونه که از واکنش‌هاي التهابي در مغز جلوگيري مي‌کنند. اين پلاک ها يکي از نشانه‌هاي ويژه بيماري آلزايمر مي باشد.

بيماران آلزايمر داراي سطح کمتري از آنتي بادي هاي آنتي بتاآميلويد هستند. بنابراين متخصصان به دنبال روش‌هايي نظير افزايش سطح اين ماده هستند که يکي از آنها همين مصون سازي(تقويت سيستم ايمني) ميباشد.

تيمي از دانشکده پزشکي مانت سيناي در نيويورک نتايج اين مطالعه را بر روي 847 نفر از کساني که حداقل يک بار از درمان وريدي مصون سازي گلوبولين که به IVIG موسوم است استفاده کرده بودند بررسي کردند.

قابل ذکر است، اين نوع درمان(IVIG) درماني است براي بيماران سرطاني و کساني که دچار مشکل سيستم ايمني هستند کاربرد دارد.

همه اين افراد بالاي 65 سال بودند و اين درمان را در آوريل سال 2001 و آگوست 2004 دريافت کرده بوند. سپس نتايج اين افراد با کساني که احتياج به اين درمانها را نداشتند مقايسه شدند.

البته گفتني است، اين افراد هم همانند گروه قبلي فاکتورهاي خطرزايي ابتلا به آلزايمر را داشتند.

اين افراد تا اگوست سال 2007 تحت نظر و بررسي بودند و يافته هاي اين مطالعه حاکي است که فقط 2/8درصد از کساني که توسط IVIG درمان شده بودند به آلزايمر دچار شدند در مورد گروه دوم که اين درمان را نداشتند اين رقم به 4/8درصد رسيده بود.

دکتر هاورد فيليت راهنماي اين پروژه تحقيقاتي گفت IVIG بيش از 20 سال است که براي درمان بيماري هاي ديگر استفاده مي‌شود، اما بنظر مي‌رسد به وسيله هدف قرار دادن پلاک‌ها تأثيرات غيرمستقيمي هم برروي بيماري آلزايمر دارد.

وي مي‌افزايد: اين تحقيقات نشان مي دهد درمان IVIG احتمالا از بيماري آلزايمر جلوگيري مي‌کند داروهاي فعلي آلزايمر که در بازار وجود دارد علامت‌هاي(نشانه ها) اين بيماري را درمان مي‌کنند ولي روش مصون سازي مي توان علت اساسي آلزايمر را درمان کند».

فيل هانت مجري اصلي طرح آلزايمر مي گويد: «اين نوع تحقيقات دلگرم کنده هستند ولي تحقيقات کلينيکي بيشتري هم اکنون درحال اجراست تجويز بيش از اندازه ي آنتي باديها مي تواند باعث عوارض جانبي جّدي شود بنابراين قبل از اينکه اين درمان قابل استفاده باشد بايد به سؤالات مهمي پاسخ داده شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.31351s, 18q