نانوذرات پپتيدي، سلاحي جديد عليه مننژيت و عفونت‌هاي مقاوم

۱۳۸۸/۰۷/۱۲ - ۱۲:۴۳ - کد خبر: 17553
نانوذرات پپتيدي، سلاحي جديد عليه مننژيت و عفونت‌هاي مقاوم
اين نانوذرات زيست‌مهندسي شده پايدار مي‌توانند به طور موثري، سلول‌هاي باکتري و قارچ مولد عفونت‌هاي مرگبار را پيدا کرده و آنها را از بين ببرند.

عفونت‌هاي مغزي عمده همچون مننژيت و انسفاليت (ورم مغزي) عامل اصلي مرگ، ناشنوايي، اختلالات يادگيري و آسيب‌هاي مغزي در بيماران هستند.

از سوي ديگر، نانوذرات پپتيدي IBN حاوي يک ترکيب نفوذکننده در غشا هستند که آنها را قادر مي‌سازد از سد خوني مغز عبور کرده و به نقاط عفوني مغز که نياز به درمان دارند، برسند.

توانايي عبور از سد خوني مغز، اين نانوذرات را به جايگزين‌هاي بسيار بهتري براي درمان‌هاي موجود تبديل مي‌کند. غشاي مغز اجازه عبور بسياري از آنتي‌بيوتيک‌ها را نمي‌دهد، زيرا ساختار مولکولي آنها بزرگ‌تر از آن است که بتوانند از اين غشا عبور کنند.

دکتر ييان يانگ، رهبر گروه تحقيقاتي IBN مي‌گويد: «درماني که ما توسعه داده‌ايم، به ساختار عامل بيماري‌زا آسيب رسانده و آن را تجزيه مي‌کند. اُليگوپپتيد ما ساختار شيميايي منحصر به فردي دارد و نانوذراتي را تشکيل مي‌دهد که ترکيبات نفوذ کننده در غشا در سطح آن قرار گرفته‌اند. اين نانوذرات به راحتي مي‌توانند درون سلول‌هاي باکتري يا قارچ وارد شده و با ايجاد ناپايداري در اين سلول‌ها، موجب مرگ سلولي شوند. به عنوان مثال اين نانوذرات به ديواره سلولي باکتري آسيب زده و از رشد بيشتر جلوگيري مي‌کنند.»

گروه تحقيقاتي IBN نشان داده‌اند که اين نانوذرات پپتيدي مهندسي شده فعاليت ضدباکتريايي بسيار بالايي داشته و در کشتن ميکروب‌ها بسيار موثر هستند.

به علاوه، اين نانوذرات در جلوگيري از رشد عفونت‌هاي قارچي بسيار موثرتر از داروهاي ضدقارچ موجود همچون fluconazole و amphotericin B عمل مي‌کنند.

دکتر ليهانگ ليو يکي ديگر از محققان اين مرکز مي‌گويد: «ما مي‌توانيم باکتري‌ها را بسيار بهتر از آنتي‌بيوتيک‌هاي معمول از بين ببريم. نانوذرات ما با حمله به ساختار سلولي ميکروب‌ها مي‌توانند با موفقيت با عفونت‌هاي باکتريايي مقاوم مقابله کنند.»

آزمايش‌هاي پيش‌باليني نشان داده‌اند که اين نانوذرات پپتيدي زيست‌سازگار بوده و در دز استفاده شده، هيچ آسيبي به کبد يا کليه وارد نمي‌کنند. انتظار مي‌رود دزهاي مصرفي اين نانوذرات در عين دارا بودن تأثير درماني بسيار بالا بي‌ضرر نيز باشند، زيرا به سلول‌هاي قرمز خوني نيز آسيبي وارد نکردند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32678s, 18q