عدم توانایی کنترل ادرار در مردان

۱۳۸۸/۰۷/۱۲ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 17554
عدم توانایی کنترل ادرار در مردان

انواع بی اختیاری
1- بی اختیاری ناشی از فشار: این نوع بی اختیاری در هنگام خم شدن و بلند شدن و ایجاد فشار به مثانه بروز می کند که باعث دفع مقدار کمی ادرار می شود. حتی بعد از عمل پروستات نیز چنین حالتی گزارش شده است.
2- بی اختیاری پرفشار:این حالت در اثر انقباض بی دلیل مثانه رخ می دهد و باعث می شود که فرد نیاز ناگهانی و فوری به دفع احساس کند. در ثانی این فشار به قدری شدید است که فرد نمی تواند خود را تا رسیدن به توالت کنترل کند.
دلایل بروز بی اختیاری: عدم کنترل ادرار در مردان می تواند ناشی از بیماری های مختلفی مثل بزرگی پروستات، دیابت و پارکینسون باشد. حتی بعد از عمل جراحی پروستات نیز بروز می کند. بعضی مواقع بنا به دلایل نامشخص مثل مثانه بیش فعال این اختلال مشاهده می شود. تشخیص صحیح علت عارضه برای شروع درمان مناسب حائز اهمیت است.
کنترل علائم
بعضی مردان با کنترل میزان مصرف مایعات در طول شبانه روز و قطع مصرف مدتی قبل از خواب می توانند علائم را بهتر کنترل کنند. اگر چنین باشد که مشکل چندانی حاصل نمی شود، اما در این زمینه نباید خود را زیاد محدود کرد چون افراط دراین کار باعث بروز دهیدراته(کم آبی) بدن می شود.در ثانی ادرار غلیظ شده و ایجاد عفونت مثانه و بدتر شدن بی اختیاری می شود.
نوشیدنی های محرک
در مورد بعضی مردان تصور می شود که مصرف کافئین باعث بدتر شدن علائم می شود . سایر نوشیدنی ها ی کربناتی نیز چنین اثری خواهد داشت. مشروبات الکلی نیز با افزایش میزان ادرار اختلال را بدتر می کند. پس به طور کلی در چنین وضعیتی بهتر است مصرف نوشیدنی هایی مثل چای، قهوه، سودا و الکل را کاهش داد تا علائم نیز تعدیل شود.
نوع رژیم غذایی
در بعضی مردان گزارش شده است که غذاهای اسیدی و چاشنی دار باعث بدتر شدن بی اختیاری می شود. همچنین شکلات و شیرینی های مصنوعی نیز چنین تاثیری دارد. با این حال غذاهای محرک این وضعیت در افراد مختلف متفاوت است.
کاهش استرس برای بهبود
زندگی در صورت ابتلا به اختلال ، پرتنش خواهد بود. آموزش تکنیک های آرام سازی و رلکسیشن مثل ورزش های هوازی یا مدتییشن به کنترل بهتر علائم کمک می کند. عملیات بازخورد زیستی نیز روش دیگری می باشد که با مشاهده زمان دقیق انقباض ماهیچه های مثانه به کمک مانیتور های مخصوص می توان اطلاعات بهتری در این زمینه کسب کرد و عملکرد مثانه مشخص می شود.
آموزش مثانه
استفاده از تکنیک های رفتاری برای کنترل بی اختیاری مثل آموزش مثانه مفید است. برای مثال هر نیم ساعت یک بار برای دفع ادرار اقدام کنید، حتی در شرایطی که نیاز به دفع چندان احساس نشود. بعدها به مرور زمان فواصل بین دفع را افزایش دهید.
ثبت برنامه دفع
برای مدتی مقدار مصرف مایعات مختلف و توالی دفع را ثبت نمایید. علت هر گونه نشت ادرار مثل نوشیدنی زیاد ، حمل اشیاء سنگین و غیره .... را بنویسید. سپس آنچه ثبت کرده اید را به پزشک نشان دهید. این کار باعث می شود که پزشک بهتر بتواند علت عارضه را تشخیص دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سام
سلام
پسرى ٢٤ ساله هستم كه هنگام بلند شدن يا نشستن توانايى كنترل ادرارم را ندارم
و معمولا چند قطره اى ادرار ميكنم
اين عدم كنترل معمولا بعد از اين كه از دستشويى خارج ميشوم بيشتر است
خواهش ميكنم راهنمايى كنيد
کسری
من در خواب نمی توانم ادرار خود را کنترل کنم و خانواده من هم مرا به دکتر نمی برن هیچ بیماری خاصی هم ندارم .نمی دانم چه کار کنم
alireza
سلام،لطفا یک دارو گیاهی برای رفع بی اختیاری ادرار معرفی کنید.ممنون
کجتبی حاجی علاینی
دایی من همین مشکل رادارد ودرهردفعه کمتراز 500سی سی ادراردفع می کند اما فشارزیادی به او می آیدودرچند مورد باعث بی اختیاری گردیده لطفا درصورت امکان اطلاعات بیشتری را دراختیار ما قراردهید
الهام
سلام خسته نباشید.من دختری21ساله هستم.مادرم سه سال پیش در سن49سالگی به علت سرطان کلیه و دیابت فوت کرد.می خواستم بدونم با توجه به وزن من که 45کیلو با قد160 واینکه باتمام راه های چاقی رو امتحان کردم احتمال ابتلا به این دو بیماری در من چقدر است؟ضمنا مادرم در 36سالگی مبتلا به دیابت شد و سابقه خانوادگی هم داشتند.آیا به راحتی میتونم ازدواج کنم و بچه دار بشماحتمال اینکه دیابت بارداری بگیرم بالاست؟؟خیلی ممنون
فرزاد
خدا رحمتشون کنه...
3.51811s, 24q