سيگاريهاي غيرفعال هم از گزند بيماري برگر در امان نيستند

۱۳۸۸/۰۷/۱۴ - ۱۳:۵۹ - کد خبر: 17589
سيگاريهاي غيرفعال هم از گزند بيماري برگر در امان نيستند
دكتر كلانتر معتمد در گفت وگو با ايسنا،‌ با بيان اين كه حتي همسران مردان سيگاري و افراد در معرض دود سيگار«passive smoker» هم در معرض ابتلا به بيماري برگر قرار دارند، اظهار كرد: ابتلا به بيماري برگر به ارث بستگي دارد.

وي در خصوص مكانيسم ايجاد بيماري در فرد سيگاري توضيح داد: در بيماري برگر مويرگها به التهاب و انسداد دچار مي‌شوند و خون پس از ورود به شريان اصلي راه خروجي نداشته و به علت استاز «سكون» لخته در پا ايجاد مي‌شود.

اين فوق تخصص جراحي عروق از درد، بروز زخم در نوك انگشتان و يا ناخن فرو رفته در گوشت و كبودي به عنوان علايم اوليه بيماري برگر ياد كرد و افزود: در اين افراد درمانهاي جراحي ناخن فرورفته نتايج مطلوبي را در پي ندارد.

دكتر كلانترمعتمد درمان اوليه بيماري برگر را قطع مصرف سيگار و مواد مخدر برشمرد و يادآور شد:‌ موثرترين درمان سمپاتوتكتومي (برداشتن عصب سمپاتيك منقبض كننده عروق) است. اما چنانچه سيانوز اندام از انگشت تجاوز به قاعده برسد درماني جز قطع پا از ناحيه زير زانو وجود ندارد.

وي با بيان اينكه «برگر» درمان دارويي ندارد در ادامه به هموطنان توصيه كرد تا با ترك استعمال دخانيات از بروز بيماريهاي عروقي چون برگر جلوگيري كنند.

اين فوق تخصص جراحي عروق با بيان اين كه بيماران ديابتي سيگاري به شدت و ميزان بيشتري به عوارض عروقي دچار مي‌شوند، يادآور شد: بالاترين ميزان مرگ و مير در جهان به سيگار اختصاص دارد. اين در حالي است كه امروزه به خوبي ثابت شده دود سيگار حامل 4 هزار ماده سمي و علت بروز انواع سرطان‌ها از جمله ريه، مثانه، زبان و كليه بيماريهاي عروقي است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19367s, 18q