149 مورد پيوند عضو ازسال گذشته تا به امروز

۱۳۸۸/۰۷/۱۵ - ۱۲:۴۱ - کد خبر: 17602
149 مورد پيوند عضو ازسال گذشته تا به امروز
دکتر حسن بهرامي نسب، در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه از آغاز سال جديد تا به حال 41 مورد پيوند اعضا و نسوج از 12 فرد دچار مرگ مغزي انجام شده است در توضيح گفت: در سال جاري تاكنون 12 مورد مرگ مغزي که شامل 13 خانم و 19 آقا مي باشد داشتيم که از اين تعداد 12 کبد، 12 کليه چپ و راست و 5 مورد قلب و 4 پانکراس (لوزالمعده) و يک مورد ريه و 7 مورد قلب براي نگه داشتن دريچه آن داشته ايم.

معاون مرکز تحقيقات پيوند اعضا دانشگاه علوم پزشکي تهران آمار پيوند اعضا و نسوج را در 12 ماهه سال 87 را 108 مورد عنوان کرد و در توضيح گفت: در سال گذشته 40 مورد مرگ مغزي داشتيم که از ميان آن ها 24 آقا و 16 خانم اهداکننده اعضا و نسوج داشتيم که 34 مورد کبد، 34 مورد کليه راست، 36 کليه چپ، 4 مورد ريه، 2 مورد پانکراس اهدايي داشته ايم.

وي در ادامه با اشاره به آمار تنها بانک نسوج ايران که در مرکز تحقيقات پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشکي قرار دارد گفت: در طول 5 ماهه امسال (1388) در حدود 60 دريچه آئورت و دريچه شريان ريوي براي بيماران قلبي نيازمند و 1996 مورد استخوان و تاندون پيوند شده است.

به گفته دکتر بهرامي نسب اين مرکز تحقيقاتي تأمين کننده نسوج تعداد زيادي از بيمارستان ها در شهرهاي مختلف اهم از مشهد، شيراز، تبريز است.

دکتر بهرامي نسب در ادامه در خصوص تعداد اعضاي مردمي بانک پيوند اعضا و نسوج با اشاره به استقبال خوب مردم و صدور ماهانه 1000 تا 1200 کارت اهداي عضو براي مردم، گفت: با اين وجود صدور کارت ها، صرفاً جنبه نمادين و وصيتي دارد چرا که طبق قانون مجلس، موظف به دريافت رضايت خانواده مورد مرگ مغزي هستيم.

وي با اشاره به اين که با وجود اين مشکلات که روند پيوند را کند مي کند خانواده هايي هستند که خود مورد مرگ مغزي فرزند خود را اعلام مي کنند افزود: با توجه به فرهنگ خانواده ها و محيطي که رشد يافته اند نظر خانواده‌ها در اهدا اعضا فرزند خود بعد از مرگ مغزي متفاوت است.

دکتر بهرامي نسب در پاسخ به اين سئوال که چرا در زمينه تبليغات و فرهنگ سازي ضعيف عمل مي کنيد گفت: صدا و سيما و اغلب رسانه ها به دنبال مکان ها و مراکزي هستند که پول بيشتري داشته باشند در حالي که مرکز پيوند اعضا و نسوج دانشگاه تهران هستند در بيمارستان امام اولين و تنها مراکز بانک نسوج ايران است و تنها علتي که باعث ناديده گرفتن ما در رسانه ها مي شود عدم صرف هزينه هاي گزاف در بحث تبليغات است.

معاون اجرايي مرکز تحقيقات پيوند اعضا و نسوج در خصوص پودر استخوان که از دستاوردهاي ديگر محققان اين مرکز است افزود: پودر استخوان بخشي از استخوان انسان است که در دندان پزشکي، جراحي اعصاب، جراحي هاي فک و صورت کاربردهاي زيادي دارد.

به گفته وي نمونه توليدي در اين مرکز نسبت به نمونه خارجي با کيفيت تر، مقرون به صرفه تر و کارآمدتر است. پودر استخوان هايي که در اين مرکز وجود دارد بسيار ارزان هستند چرا که اهدايي افراد است و خاصيت استخوان سازي بسيار عالي دارد چرا که در محصول خارجي علاوه بر پودر استخوان از سيمان هم استفاده مي کنند اما نمونه داخلي اين مرکز صدردرصد از پودر استخوان خالص تهيه شده است.

دکتر بهرامي نسب در پايان صحبت هاي خود در مورد ميزان استقبال از اين پودرها در داخل کشور گفت: با توجه به نگاه جامعه پزشکي به محصولات خارجي که به نظرشان خيلي بهتر از نمونه هاي داخلي هستند انتظار زيادي نداريم، ولي خوشبختانه برخي از همکاران که پودر استخوان داخلي را مصرف کردند در مقايسه با جنس خارجي آن بسيار راغب به استفاده از محصول داخل شدند چرا که علاوه بر مرغوب تر بودن، اين پودرها مقرون به صرفه تر، در دسترس تر و داراي کارآيي بيشتري هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42477s, 18q