عدم درمان به موقع يبوست مزمن به بروز هموروئيد منجر مي‌شود

۱۳۸۸/۰۷/۱۵ - ۱۳:۴۹ - کد خبر: 17612
عدم درمان به موقع يبوست مزمن به بروز هموروئيد منجر مي‌شود
دکتر عباس رباني، متخصص جراحي عمومي و عضو هيات دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا در توضيح بيماري هموروئيد گفت: در انتهاي روده بزرگ(مقعد) رگهايي زير مخاط وجود دارند که به مرور زمان ممکن است غيرطبيعي شوند و مخاط را برجسته کنند که به اين برجستگي‌ها همورئيد (بواسير) گفته مي‌شود.

وي درخصوص علت اين بيماري توضيح داد: يبوست مزمن در اثر اعمال فشار بيش از حد براي دفع مدفوع و همچنين رژيم غذايي، شايع‌ترين عوامل موثر در بروز اين بيماري هستند، اما علت اين بيماري هنوز کاملاً مشخص نيست و آن چيزي که مسلم است آن است كه همورئيد در بين ايرانيان بسيار شايع است.

دکتر رباني در مورد علائم اين بيماري گفت: خونريزي از ناحيه مقعد، درد شديد، بيرون زدگي و خارش از علائم اين بيماري است، اگر بيمار درد و خونريزي شديد داشته باشد و به پزشک مراجعه نکند دچار کم خوني و ضعف شديد بدني مي‌شود.

اين جراح عمومي در ادامه يادآور شد: متاسفانه در ايران زنان و مردان به ويژه خانم‌ها وقتي با اين بيماري مواجه مي‌شوند دير به پزشک مراجعه مي‌کنند در صورتي که زمان در درمان اين بيماري بسيار اهميت دارد.

وي در خصوص درمان همورئيد افزود: امروزه شايع‌ترين روش درمان همورئيد جراحي است که با تکنيکهاي مختلف انجام مي‌شود اما اگر مقدار بيماري کم و مختصر باشد با دارو رفع مي‌شود و البته اگر علامتي وجود نداشته باشد درماني لازم نيست.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در پايان توصيه کرد: در صورت هرگونه خونريزي از ناحيه مقعد يا خونريزي همراه با مدفوع در هر سني مخصوصاً در سن 40 و 50 سالگي مراجعه به پزشک ضروري است زيرا ممکن است علاوه بر بيماري همورئيد، سرطانهاي انتهايي روده هم ايجاد شده باشد.

وي ادامه داد: افراد بايد نسبت به رژيم غذايي و اجابت مزاج خود بي‌تفاوت نباشند و در صورتي که به يبوست مزمن مبتلا هستند براي درمان مناسب به پزشک تغذيه و گوارش مراجعه کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.892s, 18q