ادامه موازي‌كاري‌هاي سازمان استاندارد و وزارت بهداشت

۱۳۸۸/۰۷/۱۸ - ۱۴:۰۱ - کد خبر: 17645
ادامه موازي‌كاري‌هاي سازمان استاندارد و وزارت بهداشت
در بخشي از قانون رفع برخي از موانع توليد و سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي به اين موضوع اشاره شد كه نظارت بر استاندارد كليه كالاها غير از دارو بايد بر عهده سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران باشد. با اين وجود وزارت بهداشت طي چند ماه گذشته عملا حاضر به اجراي اين قانون نشده است.

فريدون بلغاري - مشاور رييس سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران - در اين زمينه به خبرنگار ايسنا مي‌گويد: "موازي‌ كاري‌هاي ميان سازمان استاندارد و وزارت بهداشت از بين نرفته كه علت اصلي اين وضعيت عمل نكردن وزارت بهداشت به قانون رفع برخي از موانع توليد و سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي است."

البته مسوولان وزارت بهداشت همواره با اين استدلال كه موازي ‌كاري‌هاي ميان وزارت بهداشت با سازمان استاندارد تنها به مواد غذايي، لوازم آرايشي و بهداشتي و چند حوزه ديگر از اين دست محدود مي‌شود، به دخالت‌هاي خود در وظايف سازمان استاندارد ادامه داده‌اند.

* * موازي‌كاري به ضرر توليدكنندگان

از سوي ديگر موازي ‌كاري‌هاي ميان وزارت بهداشت و سازمان استاندارد مشكلات زيادي را نيز براي توليدكنندگان ايجاد كرده است؛ به طوري كه توليدكنندگان مجبورند براي نظارت بر محصولات توليدي خود همواره با دو نهاد دولتي تماس داشته باشند كه همين امر بر پراكنده‌كاري‌ها و بروكراسي مي‌افزايد.

نكته جالب اينجاست كه به طور طبيعي وقتي دو نهاد بر يك موضوع نظارت مي‌كنند، بايد اوضاع بهبود يابد، چرا كه باوجود موازي‌كاري، ميزان نظارت‌ها افزايش مي‌يايد. با اين وجود هم‌اكنون شاهد اين وضعيت هستيم كه هر از چند گاهي محصولات غذايي غيراستاندارد در بازار داخلي كشف مي‌شوند كه همين امر استدلال‌هاي وزارت بهداشت را مبني بر بهتر بودن ادامه چنين موازي‌ كاري‌هايي رد مي‌كند.

اتفاقا به نظر مي‌رسد چنين موازي‌كاري‌هايي حتي باعث مي‌شود كه زمينه براي عرضه هرچه بيشتر كالاهاي غيراستاندارد در بازار داخلي فراهم شود.

* * حرف آخر با وزارت بهداشت

از سوي ديگر به نظر مي‌رسد در مورد مسائل اخير مربوط به برنج‌هاي وارداتي و سوسيس و كالباس‌هاي داخلي غيراستاندارد، بيشتر وزارت بهداشت به عنوان مرجع شناخته مي‌شود تا سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران.

حتي وزير جديد بازرگاني در اظهاراتي عجيب عنوان كرد كه وزارت بهداشت حرف آخر را در مورد سلامت برنج‌هاي وارداتي مي‌زند.

* * استقلال تنها راه نجات سازمان استاندارد

اين اظهارات در حاليست كه طبق قانون رفع برخي از موانع توليد و سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي، نظارت بر استاندارد كليه كالاها غير از دارو به عهده سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران است.

بايد به ياد داشته باشيم كه طي چند سال اخير سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران بسيار فعال‌تر از وزارت بهداشت در زمينه برخورد با كالاهاي غيراستاندارد در بازار عمل كرده و با اجراي طرح‌هاي مختلفي سعي كرده به وظايف خود عمل كند. هر گاه نام كالاي غيراستانداري در اخبار و گزارش‌ها مشاهده مي‌شود معمولا آن اسم از سوي سازمان استاندارد اعلام شده نه وزارت بهداشت.

البته با توجه به اين‌كه از نظر ساختار دولتي سازمان استاندارد و وزارت بهداشت به هيچ‌وجه قابل قياس با يكديگر نيستند، معمولا در رقابت بين اين دو نهاد اين وزارت بهداشت است كه مي‌تواند نظر خود را پيش ببرد. شايد وجود چنين شرايطي است كه باعث شده بسياري از كارشناسان پيشنهاد دهند سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران به عنوان يكي از زيرمجموعه‌هاي وزارت صنايع و معان از اين وزارتخانه منفك شده و به طور مستقل به فعاليت‌هاي خود ادامه دهد.

هم‌اكنون سازمان استاندارد در بسياري از كشورهاي جهان به صورت غيرانتفاعي و غيردولتي اداره مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30897s, 18q