طرح ملي سرشماري بيماران هموفيلي و ديگر اختلالات انعقادي در سه استان پايلوت مي‌شود

۱۳۸۸/۰۷/۱۸ - ۱۴:۱۱ - کد خبر: 17652
طرح ملي سرشماري بيماران هموفيلي و ديگر اختلالات انعقادي در سه استان پايلوت مي‌شود
احمد قويدل در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين خبر گفت: مراحل مقدماتي اجراي طرح ملي سرشماري اين بيماران كه شامل آمادگي آزمايشگاه‌هاي محل مراجعه از نظر تجهيزات و كيت‌هاي آزمايشگاهي و همچنين تهيه نرم‌افزار متناسب با آن پايان يافته و اين طرح ملي در آستانه اجرايي شدن در استان‌هاي سراسر كشور است.

وي گفت: طي هفته گذشته اولين سفر كاري اين طرح به كاشان و اصفهان انجام شد و پيش‌بيني مي‌شود مراحل اجرايي طرح با آماده شدن آزمايشگاه‌ها و انجام فراخوان‌هاي لازم، از 15 روز آينده اجرايي شود. اين طرح اولين طرح ملي با همكاري بخش دولتي، خصوصي و انجمن‌ حامي بيماران است كه در صورت رسيدن به اهداف خود مي‌تواند بستر همكاري‌هاي آينده را هموار كند.

قويدل ادامه داد: در طرح مذكور براي اولين بار بانك اطلاعات جامع بيماران هموفيلي و ديگر اختلالات انعقادي در سيستم دولتي شكل خواهد گرفت. طرح ملي سرشماري بيماران هموفيلي و ديگر اختلالات انعقادي همچنين مي‌تواند موجبات توجه دقيق‌تر دانشگاه‌هاي علوم پزشكي را به حوزه هموفيلي جلب كند. بيماري هموفيلي در تعريف علمي آن صرفا شامل كمبود فاكتور 8 و 9 خون است و اساس انتقال آن نيز به صورت ارثي و وابسته به جنس مونث است. ديگر اختلالات انعقادي از نظر وراثت چنين ويژگي ندارند.

وي با بيان اين كه در اجراي طرح مذكور تلاش مي‌شود كه بازآموزي لازم براي جامعه بيماران، پزشكان عمومي و پرستاران صورت گيرد، ادامه داد: بر اساس طرح سرشماري بيماران هموفيلي و ديگر اختلالات انعقادي، اين بيماران بايد كارت ويژه‌اي كه توسط وزارت بهداشت در اختيار كليه مراكز قرار مي‌گيرد را دريافت كنند.

به گفته قويدل، در صورتي كه آزمايش‌هاي انجام شده در رابطه با بيمار، بعد از سال 1382 و در يكي از سه مركز مرجع اين طرح شامل دانشگاه علوم پزشكي شيراز، مركز درمان جامع هموفيلي ايران و آزمايشگاه انعقاد سازمان انتقال خون، انجام شده باشد، به انجام آزمايش‌هاي مجدد نيازي نبوده و عملا با ثبت‌نام و دريافت كارت، كار سرشماري بيمار خاتمه خواهد يافت در غيراين صورت، بر اساس پيش‌بيني‌هاي انجام شده بيمار بايد در آزمايشگاه‌هاي انعقاد تجهيز شده در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي هر استان و يا هر مرجع ديگر مورد تاييد دانشگاه استان مربوطه، مجددا مورد آزمايش قرار گيرد.

مديرعامل كانون هموفيلي ايران گفت: در اين طرح سرشماري، به بيماران با مشكل مهار كننده نيز توجه ويژه‌اي خواهد شد. اين مشكل كه اساسا در بيماران با كمبود فاكتور هشت و در موارد نادر در رابطه با بيماران با كمبود فاكتور 9 بروز مي‌كند، عملا به تغيير داروي مورد نياز بيمار و استفاده از فاكتور 7 و فايبا منجر خواهد شد.

به گفته وي، در حال حاضر در استان‌هاي آذربايجان غربي، لرستان و يزد برنامه‌ريزي‌هايي براي سمينارهاي هموفيلي طي يك ماه آينده انجام گرفته كه بي‌ترديد به استان‌هاي ديگر نيز تسري خواهد يافت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.36067s, 18q