هيات امنايي شدن بيمارستان‌ها در بن بست كمبود اعتبارات بيمه‌ها

۱۳۸۸/۰۷/۲۰ - ۱۳:۲۱ - کد خبر: 17683
هيات امنايي شدن بيمارستان‌ها در بن بست كمبود اعتبارات بيمه‌ها
مهندس مسعود ابوالحلاج در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب گفت: در مورد بيمارستان‌هاي هيات امنايي دو بحث اساسي مطرح است ابتدا آن كه اين امر فرايند مديريتي را تغيير مي‌دهد و بي‌ترديد به دنبال آن سرعت تصميم‌گيري براي انجام مداخلات مديريتي در اين بيمارستان‌ها افزايش مي‌يابد. از طرف ديگر اين بيمارستان‌ها از بودجه عمومي دولت استفاده نمي‌كنند.

وي در ادامه به منابعي كه در اختيار بيمارستان‌هاي هيات امنايي قرار مي‌گيرد اشاره كرد و در توضيح مشكلات احتمالي ناشي از هيات امنايي شدن اين بيمارستان‌ها، گفت: بر اساس تعرفه‌ها و ضريب 6/3K كه براي بيمارستان‌هاي هيات امنايي در نظر گرفته شده، اين بيمارستان‌ها نبايد از بودجه عمومي دولت استفاده كنند و تنها از طريق اعتبارات بيمه‌اي اداره مي‌شوند. در اينجا اين سوال مطرح است كه آيا سازمان‌هاي بيمه‌اي توان پرداخت به اين بيمارستان‌ها را دارند؟ ممكن است به لحاظ الزام قانوني براي هيات امنايي كردن بيمارستان‌ها، پاسخ به اين سوال مثبت باشد، اما لازم است كه جوانب ديگر از جمله بيمارستان‌هاي غيرهيات امنايي را نيز در نظر گرفت.

ابوالحلاج ادامه داد: از آنجا كه سازمان‌هاي بيمه‌گر خود به شدت با منابع محدود مواجه هستند، حتي اگر بيمارستان‌هاي هيات امنايي در دريافت مطالبات خود صد درصد موفق باشند، اين امر به قيمت عدم پرداخت ساير بيمارستان‌هاي غيرهيات امنايي خواهد بود.

مديركل برنامه‌ريزي منابع مالي و بودجه وزارت بهداشت افزود: از طرف ديگر در هر استان حداقل بايد يك بيمارستان هيات امنايي ‌شود و اين بيمارستان از بزرگ‌ترين و پرمراجعه‌ترين بيمارستان در هر استان است كه طبيعتا از ضريب نفوذ سياسي و اقتصادي بالاتري برخوردار خواهد بود. چنين بيمارستان‌هايي بي‌ترديد مي‌توانند مطالبات خود را وصول كنند اما بيمارستان‌هايي مانند كنگان در مرز بوشهر معلوم نيست كه موفق به دريافت مطالبات خود باشند. هر چند هيات امنايي كردن بيمارستان‌ها در جهت استقلال اين بيمارستان‌ها بسيار مفيد است و لازم است كه به آن عمل شود اما لازم است كه در زمينه بيمارستان‌هاي غيرهيات امنايي نيز تمهيدات لازم در نظر گرفته شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70092s, 19q