قارچ پا يک بيماري مسري است

۱۳۸۸/۰۷/۲۰ - ۱۵:۰۶ - کد خبر: 17702
قارچ پا يک بيماري مسري است
دکتر امير هوشنگ احساني، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه قارچ پا بيماري پوستي شايعي است که اغلب مردم در طول زندگي خود حداقل يک بار به آن دچار مي‌شوند؛ گفت: اين بيماري بيشتر در مردان جوان و بالغ ديده مي شود و در زنان و کودکان کمتر از 12 سال شايع نيست.

وي خاطر نشان کرد: اگر علايمي شبيه قارچ پا در يک بچه ديده شود، به احتمال زياد مبتلا به بيماري ديگر است که نبايد به آن کم توجهي شود زيرا با وجود اينکه اغلب به آساني درمان مي شود اما گاهي نسبت به درمان بسيار مقاوم است و يا پس از درمان موفق ، عود مي کند.

دکتر احساني در خصوص عامل ايجاد اين بيماري گفت: عامل اين بيماري مي تواند روي پوست انسان تکثير کرده و افزايش يابد. علت ايجاد قارچ پا در ارتباط با محيط‌هاي مرطوب و نمناک مي باشد.

به گفته اين متخصص پوست، تعريق زياد، خوب خشک نکردن يا پس از شنا يا حمام ، کفش نامناسب و جوراب تنگ و محيط گرم در ايجاد قارچ پا موثر هستند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه قارچ پا تظاهرات مختلفي در پوست پا ايجاد مي کند، گفت: در برخي افراد پوست بين انگشتان پا (خصوصا انگشت کوچک و انگشت کنار آن) ليچ افتاده، ترک خورده يا پوسته پوسته مي‌شود و در برخي ديگر قرمزي، پوسته پوسته شدن و حتي تاول در کف و کناره‌هاي پا ديده مي‌شود، اين تغييرات پوستي ممکن است همراه با خارش يا سوزش باشد.

دکتر احساني با تاکيد بر اينکه درمان قارچ پا، بايستي فقط توسط پزشک متخصص صورت گيرد، گفت: بايد بدانيم تمامي ضايعات ايجاد شده در پا، عفونت قارچ نيستند، استفاده از داروها بدون تجويز پزشک براي درمان ضايعه‌اي که قارچ پا نيست، ممکن است باعث تشديد بيماري شود. اگر قارچ پا به درستي درمان نشود باعث پيدايش تاول يا ترک هايي در پا شده که ممکن است منجر به ايجاد عفونت باکتريايي پا شود.

دکتر احساني در خصوص بهترين روش هاي پيشگيري از ابتلا به قارچ پا گفت: به طور مرتب و هر روز پاها شسته شود ، پاها مخصوصا فضاي بين انگشتان پس از شستن کاملا خشک شود ، از پوشيدن کفش هاي تنگ خودداري شود ، جوراب هاي نخي استفاده شود ، در خانه پا برهنه و بدون هيچگونه پوششي باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39995s, 18q